BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Rozród
Ponowna ocena paradygmatu wczesnej sterylizacji i kastracji psów
Michael Petty, Mark Goldstein
Dwóch lekarzy weterynarii omawia różnice w swoich poglądach na temat medycznej i społecznej potrzeby wczesnej sterylizacji i kastracji zwierząt domowych.
W ciągu ostatniej dekady zidentyfikowano kilka zaburzeń zdrowotnych związanych z wczesną sterylizacją/kastracją, w tym nowotwory i problemy behawioralne. Czy korzyści z wczesnego zabiegu przeważają nad tym ryzykiem?
Dr Mike Petty pisze:
Wiele klinicznych wyborów, których dokonują lekarze weterynarii, jest tak głęboko zakorzenionych w naszej świadomości, że często nie zastanawiamy się, dlaczego robimy coś tak, a nie inaczej, kto zadecydował, że mamy postępować w konkretny sposób, i czy potencjalnie nie robimy krzywdy naszym pacjentom. Przykładem jest usuwanie pierwszego palca u psów. Wielu lekarzy weterynarii przeprowadza ten zabieg u szczeniąt ze względu na pragnienie hodowcy, który chce poprawić estetykę, lub właściciela, który chce zapobiec przyszłym urazom. Jednak osoby związane z agility i innymi dyscyplinami sportu uprawianymi z psami nie tylko rozumieją znaczenie tego palca podczas zawodów, ale również wiedzą, że u wielu psów, którym usunięto ten palec w wieku szczenięcym, rozwija się osteoarthritis w stawie nadgarstkowym. Pierwszy palec jest przytwierdzony do wielu ścięgien oraz więzadeł w nadgarstku i pomaga je stabilizować. Bez tej stabilizacji może pojawić się osteoarthritis, szczególnie u psich sportowców.
Decyzja o odmowie usunięcia palca powinna być więc względnie prosta, jako że jedynym zagadnieniem do rozważenia jest edukacja hodowców i właścicieli na temat zagrożeń związanych z tym zabiegiem – nie ma tu żadnych poważniejszych kwestii społecznych do uwzględnienia. Gdyby tylko dotyczyło to również terminu zabiegu sterylizacji/kastracji!
Młodzieńcza gonadektomia a obawy o zdrowie psów
Gdy 40 lat temu rozpoczynałem swoją karierę lekarza weterynarii, sterylizacja/kastracja przed okresem dojrzewania była standardem w Stanach Zjednoczonych. Zwykle przeprowadzano ją u psów w wieku około 6 miesięcy. Uczono mnie, że u sterylizowanych samic częstotliwość występowania guzów gruczołu mlekowego jest o 90% mniejsza w porównaniu z niesterylizowanymi. Kiedy zabiegi sterylizacji w młodym wieku stały się normą, zaczęto w tym samym wieku wykonywać kastracje samców, mimo braku przemawiającej za tym konkretnej argumentacji. Dopiero po uzyskaniu przed 10 laty certyfikatu z rehabilitacji psów przyłączyłem się do dyskusji na temat negatywnego wpływu wczesnej sterylizacji/kastracji na rozwój psów.
Okres dojrzewania inicjuje wydzielanie hormonów, które pomagają zamknąć chrząstki nasadowe w kościach długich. Bez tego sygnału kości osiągają większą długość niż powinny, co wpływa na mechaniczne zależności między kością i stawem.1 Ta nieprawidło...