BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Farmakologia
Leki chroniące układ pokarmowy – co musimy wiedzieć
Natalie Stilwell
Nieprawidłowe podawanie leków działających ochronnie na żołądek psów i kotów zdarza się często i może prowadzić do znacznych skutków niepożądanych. Oto jak można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia u twoich pacjentów.
ACVIM (American College of Veterinary Internal Medicine) wydało ostatnio oświadczenie dotyczące stosowania nadmiernej ilości leków działających ochronnie na żołądek u psów i kotów. Według oświadczenia „Niewłaściwe przepisywanie leków hamujących produkcję kwasu żołądkowego jest częstym błędem w medycynie weterynaryjnej”, szczególnie podczas rutynowego leczenia niektórych chorób, takich jak zapalenie trzustki i choroby nerek, dlatego „zaleca się ostrożne ich użycie”.
Możliwości leków stosowanych do ochrony żołądka
Oświadczenie ACVIM zawiera zgodne opinie precyzujące użycie różnych rodzajów leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego. Żaden z nich nie został zarejestrowany do stosowania u psów i kotów, co podkreśla potrzebę ciągłych badań klinicznych skupiających się na zwierzętach towarzyszących.
Leki zobojętniające sok żołądkowy
Leki zobojętniające sok żołądkowy zawierają nierozpuszczalne sole, dlatego nie mają działania ogólnego. Z tego względu ich wpływ na pH treści żołądka jest niezbyt silny i krótkotrwały. Dlatego uważa się, że są stosunkowo mało skuteczne w przypadku owrzodzenia żołądka i dwunastnicy lub choroby refluksowej żołądka i przełyku (GERD) w porównaniu z innymi lekami.
Antagoniści receptora histaminowego typu 2 (H2RAs)
Antagoniści receptora histaminowego, w tym cymetydyna, ranitydyna i famotydyna, hamują wydzielanie kwasu żołądkowego poprzez blokowanie receptorów w komórkach ściennych żołądka. Według informacji ACVIM leki te, podawane raz lub dwa razy dziennie, ...