XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Endokrynologia
Sześć wskazówek, jak radzić sobie z cukrzycą u psów i kotów
David Bruyette
Oto porcja wiedzy, która pomoże ci walczyć z tym zaburzeniem endokrynologicznym i ratować życie swoich weterynaryjnych pacjentów.
Czy wiesz, co jest najczęstszą przyczyną śmierci psów i kotów z cukrzycą? Nie jest to choroba sama w sobie. Eutanazja jest raczej wynikiem frustracji właściciela chorobą. Oznacza to, że komunikacja z klientem jest prawdopodobnie najważniejszym elementem radzenia sobie z cukrzycą. A najbardziej decydująca będzie zapewne rozmowa, którą przeprowadzisz z właścicielem zwierzęcia bezpośrednio po ustaleniu rozpoznania. Przyjrzyjmy się więc sześciu sposobom, dzięki którym możesz pomóc swoim klientom uporać się z ich niesprawnymi insulinowo pupilami.
1. Wytłumacz cele leczenia zwierząt z cukrzycą
W przeciwieństwie do ludzi, którzy żyją z cukrzycą 20, 30 czy 40 lat, takie powikłania jak retinopatia cukrzycowa, nefropatia, bolesne neuropatie i choroby sercowo-naczyniowe są rzadkie u naszych weterynaryjnych pacjentów. Psy i koty nie żyją tak długo, więc nie musimy przywracać normoglikemii w celu uniknięcia efektów utrzymującej się hiperglikemii. Wystarczy uregulowanie glikemii w takim stopniu, aby wyeliminować objawy kliniczne, co oznacza utrzymywanie stężenia glukozy poniżej progu nerkowego przez większą część dnia.
W większości przypadków wymaga to podawania insuliny dwa razy dziennie. Chociaż u zwierząt postępowanie jest łatwiejsze niż u ludzi, właściciele pragnący zapanować nad przewlekłą chorobą swojego pupila stają przed ogromnym wyzwaniem. Oznacza to, ż...