BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Żywienie
Najczęstsze przyczyny i objawy niepożądanych reakcji pokarmowych u pacjentów weterynaryjnych
Natalie Stilwell
Mimo że wiele składników pokarmowych ma niekorzystny wpływ na zdrowie psów i kotów, towarzyszące temu objawy są często słabo poznane i brakuje swoistych testów diagnostycznych.
Nasze obecne rozumienie niepożądanych reakcji pokarmowych u psów i kotów niejednokrotnie opiera się na metodach stosowanych u ludzi. Niepożądane reakcje pokarmowe, które są zwykle dzielone na alergie pokarmowe i nietolerancje pokarmowe, powodują u ludzi szeroką gamę objawów, a niektóre choroby mają znane przyczyny dietetyczne. Chociaż częstotliwość występowania niepożądanych reakcji pokarmowych u zwierząt towarzyszących nie jest znana, nietolerancja na pokarm i spaczone łaknienie są na ogół uznawane za bardziej powszechne niż alergia pokarmowa.1
Mark Craig, BVSc, CertSAD, MRCVS, opisuje główne przyczyny nietolerancji pokarmowych u psów i kotów, w tym konkretne składniki i dodatki stosowane podczas produkcji żywności, a także efekty rozwoju mikroflory, która odpowiada za psucie się żywności. Wyjaśnia, że zatrucie pokarmowe jest często trudne do rozpoznania w medycynie weterynaryjnej ze względu na brak dostępnych testów diagnostycznych i charakter objawów klinicznych zależnych od przyjętej dawki i gatunku zwierzęcia. Pierwsze objawy mogą pojawić się w ciągu kilku godzin lub dni po spożyciu pokarmu i utrzymywać przez kilka dni, dodatkowo komplikując proces diagnostyczny.
Zanieczyszczenie mikrobiologiczne
U ogólnie zdrowych psów i kotów zepsuta żywność rzadko powoduje zatrucie pokarmowe, ponieważ uważane są one za względnie odporne na chorobotwórcze działanie Salmonella, Campylobacter i Escherichia coli.2 Psy i koty są również bardziej odporne niż ludzie na toksyny bakteryjne produkowane przez Clostridium botulinum, Staphylococcus aureus i Bacillus cereus. Dr Craig zwraca jednak uwagę, że zwierzęta towarzyszące są bardzo podatne na aflatoksyny powstające na skutek zanieczyszczenia zbóż i roślin strączkowych, a psy są także bardziej skłonne do napadów padaczkowych po spożyciu spleśniałego jedzenia zawierającego Penicillium.