XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Dermatologia
Alergia pokarmowa u psów i kotów – unikanie niepowodzeń
Natalie Stilwell
Zapoznaj się ze wskazówkami specjalisty dotyczącymi rozpoznawania nadwrażliwości pokarmowej u twoich pacjentów.
Darin Dell, DVM, DACVD, dermatolog w dużej specjalistycznej lecznicy weterynaryjnej w Wheat Ridge w Kolorado, często spotyka się z przypadkami nadwrażliwości pokarmowej u zwierząt. Podczas konferencji Fetch dvm360 w Baltimore dr Dell przedstawił aktualnie zalecane postępowanie w przypadkach alergii pokarmowej.
Dr Dell wyjaśnił, że zrozumienie głównych różnic pomiędzy alergią pokarmową a innymi zaburzeniami pokarmowymi może pomóc lekarzom weterynarii skuteczniej rozpoznawać i leczyć przypadki alergii. Odniósł się również do wielu faktów i mitów dotyczących stosowania karm bezzbożowych, karmienia surowym pokarmem oraz pokarmem przygotowanym w domu.
Alergia pokarmowa czy coś innego?
Tak jak każda inna alergia, alergia pokarmowa jest procesem immunologicznym i wymaga uczulenia po powtórnej ekspozycji na określony antygen. Natomiast nietolerancja pokarmowa jest fizjologiczną reakcją, w którą nie jest zaangażowany układ immunologiczny. Z tego powodu nietolerancja może wystąpić po jednorazowym spożyciu określonego pokarmu. Czasami dermatolodzy używają terminu „niepożądana skórna reakcja na pokarm”, co jest zbiorczym terminem obejmującym wszystkie inne reakcje związane z pokarmem.
Mimo że niemal każdy składnik pożywienia może wywołać niepożądaną skórną reakcję na pokarm, typowa alergia pokarmowa rozwija się w reakcji na białka o wielkości cząsteczek od 10 do 70 kDa. Trzy najczęstsze alergeny pokarmowe u psów i kotów to wołowina, drób i nabiał. Pokarmy pokrewne, na przykład kaczka i kurczak oraz dziczyzna i wołowina, mogą wywoływać reakcje krzyżowe ze względu na podobieństwo w budowie cząsteczek.
W przeciwieństwie do alergii środowiskowych objawy alergii pokarmowej występują niesezonowo. Najnowsze statystyki szacują, że 25% przypadków niesezonowego świądu jest spowodowanych alergią pokarmową. Pamiętajmy, że objawy kliniczne często obejmują „przód i tył” psa, a więc mogą przejawiać się nawracającymi zapaleniami zewnętrznego przewodu słuchowego oraz wylizywaniem okolicy okołoodbytowej i „saneczkowaniem”. Psy cierpiące na alergię pokarmową mogą pocierać kończynami okolicę twarzy i wykazywać świąd obwodowych odcinków kończyn, podczas gdy u kotów występuje świąd okolicy twarzowej, prosówkowe zapalenie skóry i zespół eozynofilowy kotów. U co czwartego zwierzęcia z alergią pokarmową obserwuje się też objawy ze strony układu pokarmowego, m.in. biegunkę, przelewanie w brzuchu i wymioty.