BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Onkologia
Postawić wszystko na jedną kartę – kostniakomięsak u psów i kotów
Natalie Stilwell
Kostniakomięsak (osteosarcoma) u pacjentów weterynaryjnych jest bardzo agresywnym i miejscowo niszczącym rakiem. Poniżej przedstawiono najnowsze informacje na temat rozpoznawania, leczenia i rokowania w przypadku tych często występujących guzów u psów i kotów.
Kostniakomięsak jest wciąż najczęściej występującym pierwotnym guzem kości u psów i kotów. Na konferencji Fetch dvm360 w Baltimore Kim Johnson, DVM, DACVIM, wyjaśniła, że ta agresywna postać raka wymaga właściwego zwalczania bólu i postępowania ukierunkowanego na jakość życia pacjenta.
Patogeneza kostniakomięsaka u psów
Dr Johnson, założycielka PET Cancer Consulting w Nashville, Tennessee, mówi, że osteosarcoma stanowi znaczną większość (85%) guzów kości u psów. Mimo że patogeneza tego nowotworu nie jest do końca jasna, wiadomo, że na jego rozwój wpływa nieprawidłowy wzrost komórek kostnych i stymulacja hormonalna. Guzy często rosną także w miejscu złamania kości, prawdopodobnie dlatego, że występuje tam bardzo szybka proliferacja komórek w związku z procesem gojenia, a to zwiększa ryzyko mutacji genetycznej. Dawne doniesienia na temat wpływu stosowanych metali na pojawienie się kostniakomięsaka obecnie mają mniejsze znaczenie, ponieważ aktualnie przy zabiegach chirurgicznych używa się innych metali niż kiedyś.
Mimo że pewne rasy są bardziej predysponowane do pierwotnego guza kości, dr Johnson przypomina, że „wszystkie psy mają kości i może pojawić się u nich osteosarcoma”. Do psów o większym ryzyku tej choroby zalicza się rasy duże i olbrzymie, szczególnie rottweilery, retrievery i psy typu doodle (mieszańce pudla). Kostniakomięsak u psów występuje najczęściej u zwierząt w wieku średnim i starszych, a u młodszych obserwuje się tendencję do bardzo agresywnych guzów. Najpowszechniejszą postacią guza jest osteosarcoma kończyn, rozwijająca się „od łokcia do nadgarstka”. U dużych ras nowotwór najczęściej dotyczy kończyn piersiowych, a u małych – miednicznych. Rzadziej natomiast kostniakomięsak pojawia się w czaszce, żebrach, kręgach i miednicy.
Guzy miejscowo agresywne
Wczesne objawy kostniakomięsaka są zwykle nieswoiste i mogą obejmować ból, kulawiznę, nieobciążanie kończyny i miejscowy obrzęk. U psów może wystąpić brak apetytu, utrata masy ciała i nietolerancja wysiłku. Objawy mogą także wskazywać na lokalizac...