BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Chirurgia
Zastosowanie miejscowego znieczulenia do sterylizacji i kastracji
Sarah Schock, Stephanie Shaver
Włączenie środków do znieczulenia miejscowego do standardowych schematów postępowania przy owariohisterektomii i orchidektomii jest szybkim, bezpiecznym i niedrogim sposobem na poprawę zwalczania bólu u naszych pacjentów.
Wielokierunkowe zwalczanie bólu poprzez zastosowanie miejscowych środków znieczulających umożliwia ograniczenie bólu pooperacyjnego. Znieczulenia miejscowe wykonywane podczas rutynowych zabiegów, takich jak owariohisterektomia i orchidektomia, mają korzystny wpływ na rekonwalescencję pacjenta.
Do znieczuleń miejscowych stosowanych powszechnie w zabiegach gonadektomii zalicza się znieczulenie śródjądrowe (IT – intratesticular), znieczulenie dootrzewnowe (IP – intraperitoneal) i znieczulenie metodą „splash” (odmiana znieczulenia IP) w przypadku owariohisterektomii.
Znieczulenia miejscowe zapobiegają przekazywaniu bodźców nocyceptywnych i są ważnym elementem wielokierunkowej analgezji. W wielu badaniach oceniających dootrzewnowe zastosowanie bupiwakainy zarówno u psów, jak i kotów wykazano ograniczanie bólu, ...
Poniżej omówiono, jak wykonać znieczulenie śródjądrowe, dootrzewnowe i znieczulenie metodą „splash”.
Znieczulenie śródjądrowe
Do znieczuleń śródjądrowych polecana jest bupiwakaina (0,5%) w dawce 1 mg/kg m.c. zarówno u psów, jak i u kotów. Objętość tę w razie potrzeby można zmniejszyć, aby uniknąć rozciągnięcia jąder. Bupiwakaina rozpoczyna działanie po 20-30 minutach, a ...