XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Behawioryzm
Zadbaj o ich złote lata – jak poradzić sobie z niepokojem u starszych pacjentów
Heidi Lobprise
Zarówno ty, jak i twoi klienci chcecie jak najlepiej dla starszych kotów i psów, ale zajmowanie się naszymi przyjaciółmi w podeszłym wieku może być wyzwaniem. Poniżej nieco wskazówek na ten temat.
Dbanie o starsze zwierzęta wymaga wszechstronnego podejścia. Obejmuje zarówno postępowanie profilaktyczne, jak i rozwiązywanie problemów pojawiających się w różnych układach i narządach – od zaburzeń czynności poszczególnych narządów i osteoarthritis po nowotwory i problemy behawioralne. Samotne stawianie czoła temu wyzwaniu może być bardzo frustrujące. Natomiast działanie we współpracy z właścicielem to zupełnie inna sprawa. Poniżej kilka rad na temat opieki nad naszymi kochanymi staruszkami.
Radzenie sobie z dezorientacją i niepokojem
Zespół zaburzeń poznawczych (CDS – cognitive dysfunction syndrome) u naszych pacjentów może prowadzić do najbardziej frustrujących problemów. Po wykluczeniu innych chorób dysponujemy narzędziami do oceny stopnia pogorszenia zdolności poznawczych, które może występować u naszych pacjentów. Do określania zespołu zaburzeń poznawczych przez lata stosowany był akronim DISHA [D – dezorientacja, I – interakcje społeczne, S – cykle snu i czuwania, H (ang. house soiling) – brudzenie w domu, uczenie się i pamięć, A – aktywność]. Został on nawet zmieniony z DISHA na DISHAA, aby dodatkowo zwrócić uwagę na zwiększony niepokój (ang. anxiety), który mogą wykazywać niektóre zwierzęta.