XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Farmakologia
Kanabidiol – czy działa u pacjentów weterynaryjnych?
Carla Johnson
Specjaliści dzielą się swoim doświadczeniem i wyjaśniają, co wiemy na temat użycia kanabidiolu u psów i kotów.
Lekarze weterynarii są bombardowani pytaniami, prośbami, żądaniami, nierealnymi oczekiwaniami i wyrwanymi z kontekstu informacjami na temat produktów dla zwierząt zawierających kanabidiol (CBD). Badania naukowe nie nadążają za zapotrzebowaniem, ponieważ właściciele mają coraz większy dostęp do takich produktów i w oparciu o rady sąsiadów oraz artykuły w Internecie używają ich u swoich zwierząt. To prawdziwa wolna amerykanka.
Informacje naukowe ze sprawdzonych źródeł są niejasne i przytłaczające, najczęściej z powodu tego, że jest to wciąż niezbadany ląd. Naukowcy badają układy endokanabinoidowe i fitokanabinoidowe u ludzi i zwierząt, a także fitofarmakologię samych kanabinoidów. Dopiero gdy to wszystko zostanie wyjaśnione, lekarze weterynarii zyskają jasność w tej kwestii. Na razie zapotrzebowanie na tę wiedzę stale rośnie, a dane nadal są niekompletne.
Gdyby jednak nawet były kompletne, dane naukowe to nie do końca to, czego potrzebują lekarze weterynarii. Dla nich istotne jest kliniczne zastosowanie. Niestety informacji, którymi na razie dysponujemy, nie da się przełożyć na wiarygodne zalecenia kliniczne adekwatne do oczekiwań. Mimo że opublikowano ponad 23 tysiące prac dotyczących wykorzystania kanabinoidów u ludzi, zwierząt laboratoryjnych i towarzyszących (w sumie 24 gatunki), nadal nie ma jednoznacznej oceny, w jakich przypadkach produkty z kanabidiolem są skuteczne, a w jakich nie.
Ponadto, mimo względnej nieszkodliwości dawki leczniczej, środki te mogą jednak zaszkodzić, dlatego konieczna jest ostrożność. Jeżeli zalecony przez lekarza weterynarii produkt spowoduje działania niepożądane, lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
Pomijając kwestie prawne i regulacyjne (zmieniają się one nieustannie, dlatego należy śledzić nowelizacje przepisów), co tak naprawdę wiemy na temat kanabidiolu w aspekcie naukowym i klinicznym?
Podczas konferencji Fetch dvm360, która odbyła się w 2019 roku, kilku specjalistów przedstawiło swoje doświadczenia i wiedzę o kanabidiolu, łącznie z omówieniem przypadków klinicznych. Robert Silver, DVM, MS, CVA – praktyk zajmujący się zwierzętami towarzyszącymi w Kolorado, oraz Stephen Cital, RVT, RLAT, SRA, VCCS, CVPP, VTS-LAM – współzałożyciel Veterinary Cannabis Academy i dyrektor edukacji i rozwoju ElleVet Sciences – sformułowali zalecenia oparte na własnych doświadczeniach.
Dawki
Ostatnie badania wskazują, że akceptowalna dawka terapeutyczna kanabidiolu u zwierząt to 0,1-0,5 mg/kg m.c. dwa razy dziennie. Zdaniem dr. Silvera i dr. Citala można ją jednak podwyższyć do 5 mg/kg dwukrotnie w ciągu dnia. Badania przeprowadzone n...