BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Diagnostyka laboratoryjna
Jak „podkręcić” swoje umiejętności cytologiczne?
Karen Todd-Jenkins
Wykorzystaj potencjał badania cytologicznego w codziennej praktyce klinicznej. Pomogą ci w tym przedstawione poniżej wskazówki ekspertów na temat pozyskiwania i oceny preparatów cytologicznych.
Badanie cytologiczne w praktyce weterynaryjnej uznawane jest za wartościowe narzędzie diagnostyczne z co najmniej kilku powodów. Jest ono stosunkowo mało kosztowne, na ogół może być wykonane w warunkach ambulatoryjnych i wymaga niewielkiego zaplecza sprzętowego, które w większości przypadków jest powszechnie dostępne (tzn. igły, strzykawki, szkiełka mikroskopowe, barwniki). Kolejnym atutem badania cytologicznego jest dostarczanie informacji, które pomagają klientowi podjąć decyzję odnośnie do dalszych działań diagnostycznych i terapeutycznych, jak również fakt, że badanie to wiąże się z bardzo niewielkim ryzykiem dla pacjenta.
Mimo tak wielu zalet omawianej metody, odpowiednie jej przeprowadzenie, w tym pozyskanie diagnostycznej próbki i właściwa interpretacja obrazu mikroskopowego, wymaga określonego doświadczenia.
Kim Johnson, DVM, DACVIM (onkologia), prezes Onkologicznego Centrum Referencyjnego dla Zwierząt Towarzyszących w Nashville w stanie Tennessee, podczas wykładu na konferencji Fetch dvm360 w San Diego przedstawiła kilka porad, jak poprawić swoje umiejętności praktyczne w zakresie diagnostyki cytologicznej.
Przedmiot interpretacji
Wyniki badania cytologicznego, jak podkreśla dr Johnson, zawsze stanowią przedmiot wart interpretacji. Jeśli do gabinetu trafia pies z powiększeniem węzłów chłonnych, za najbardziej prawdopodobne przyczyny uznaje się zapalenie, zakażenie lub nowotwór. Badanie cytologiczne w wielu przypadkach pozwala na ujawnienie pierwotnej przyczyny choroby lub przynajmniej umożliwia odróżnienie procesu zapalnego od nowotworowego. Metoda ta ma jednak również niewątpliwe wady, których nie można pominąć.