BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Laseroterapia
Skuteczność laseroterapii w medycynie weterynaryjnej – przemyślenia nowicjusza
Joshua G. Levinson
Bycie na bieżąco z najnowszymi technologiami w medycynie weterynaryjnej to trudne zadanie, stanowi jednak jeden z warunków zapewnienia naszym pacjentom jak najlepszej opieki.
Podobnie jak dla wielu innych lekarzy, również dla mnie konieczność śledzenia wszystkich nowości pojawiających się w medycynie weterynaryjnej bywa ciężkim zadaniem. Fotobiomodulacja (znana również jako terapia laserem niskoenergetycznym lub zimnym laserem – LLLT, ang. low-level laser therapy) jest szczególnie dużym wyzwaniem z kilku powodów. Po pierwsze koledzy, którzy wiedzą o LLLT więcej niż ja, mają również mocno ugruntowane i bardzo zróżnicowane opinie na temat jego skuteczności. Po drugie biofizyka, na której opiera się działanie tego urządzenia, jest mi zdecydowanie mniej znana niż inne aspekty medycyny weterynaryjnej. Mimo to zastosowanie LLLT staje się coraz bardziej powszechne w szerokim zakresie przypadków, dlatego uważam, że warto wiedzieć o nim więcej. Artykuł ten stanowi moją laicką próbę przedstawienia dowodów i opinii na temat skuteczności działania LLLT u małych zwierząt.
Obszerny przegląd wiedzy
Kiedy zacząłem moje poszukiwania, dowiedziałem się o istnieniu Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny i Chirurgii Laserowej (American Society of Laser Medicine and Surgery), które wydaje również oficjalne czasopismo „Lasers in Surgery and Medicine”. W rankingu Impact Factor (odzwierciedlającym częstotliwość cytowania) znajduje się ono wśród 25% najlepszych czasopism z dziedziny zarówno dermatologii, jak i chirurgii.
Po przeczytaniu artykułów zawartych w tym czasopiśmie oraz w innych o podobnej tematyce nasunęły mi się dwa wnioski:
1. Doniesienia dotyczące stosowania LLLT są bardzo zachęcające.
2. Laik nie ma niestety możliwości dokonania szczegółowej analizy bardzo dużej ilości danych.
Dowiedziałem się, że LLLT jest szeroko wykorzystywana u ludzi i w modelach laboratoryjnych. Jej zastosowania obejmują kosmetykę skóry, poprawę gojenia ran, zmniejszanie obrzęków, wspieranie rekonwalescencji po urazach sportowych, zabiegi ginekologiczne, wspieranie gojenia się po zabiegach stomatologicznych, leczenie urazów głowy i wiele innych. Po tej lekturze przydatność LLLT wydawała się trudna do przecenienia. Spośród badań, które donosiły o niezadowalających rezultatach, większość stwierdzała, że optymalizacja schematu użycia lasera z pewnością poprawi wyniki.