BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Choroby zakaźne
Badania nad zastosowaniem leku dla ludzi w zwalczaniu zakażeń koronawirusem u kotów
Joan Capuzzi
W celu przedstawienia etapu badań nad zastosowaniem ludzkiego leku przeciwmalarycznego w zwalczaniu kocich korona- i kaliciwirusów naukowcy opisali jego farmakokinetyczny profil u tego gatunku.
Koci koronawirus to jeden gatunek wirusa, ale ma dwa patotypy różniące się mechanizmem działania.1 Koronawirus jelitowy, wysoce zakaźny drogą pokarmową, powoduje zwykle zakażenia bezobjawowe, może też wywoływać łagodną biegunkę. Natomiast zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP) jest chorobą o podłożu immunologicznym i zwykle kończy się śmiercią.
Wysiękowa postać FIP na ogół powoduje śmierć po kilku dniach lub tygodniach od pojawienia się objawów klinicznych. Bezwysiękowa (sucha) postać zwykle zabija po tygodniach albo miesiącach.2 W sporadycznych przypadkach koty przeżywają,3 mimo ograniczonych możliwości leczenia.
Kaliciwirus koci – częsta przyczyna chorób górnych dróg oddechowych i owrzodzeń jamy ustnej u kotów – może przybrać bardzo zjadliwą postać, która ostatnio spowodowała wybuchy często śmiertelnej, uogólnionej choroby.4 Podobnie jak w przypadku FIP, podejmowane są próby zwalczania kaliciwirusa kotów lekami antywirusowymi.
Obiecujące możliwości meflochiny?
Istnieje potrzeba zbadania, czy w przypadku tych dwóch wirusów możliwe będzie wykorzystanie w leczeniu już istniejących leków przeciwdrobnoustrojowych. Meflochina – lek stosowany u ludzi do leczenia malarii – wykazała hamujące działanie na koronawirusa kotów w zakażonych komórkach nerki kota in vitro, nie wywołując działania cytotoksycznego.5
We wcześniejszych badaniach klirensu wątrobowego meflochiny u kotów nie wykazano jej opóźnionej eliminacji. Stwierdzono mniej więcej 99-procentowe wiązanie z białkami osocza, zarówno u kotów zdrowych, jak i chorych na FIP.6 Dane farmakokinetyczne meflochiny są dostępne dla dorosłych ludzi i dzieci, a także dla psów,7 ale niewiele jest informacji dotyczących kotów.
W celu oceny przeciwwirusowego potencjału meflochiny u kotów niezbędne jest określenie jej profilu farmakokinetycznego, aby opracować plan dawkowania. Naukowcy z University of Sydney School of Veterinary Science badali farmakokinetykę meflochiny u...