Chirurgia
Słodkie zaopatrywanie ran – opatrunki z miodu i cukru
Stephanie L. Shaver
Kiedy i w jaki sposób warto wprowadzić miód i cukier do naszego planu leczenia ran?
Medyczne użycie miodu i cukru ma historię sięgającą tysięcy lat. Oba te składniki działają bakteriobójczo, zmniejszają obrzęk, przyczyniają się do autolitycznego oddzielenia martwej tkanki, stymulują migrację makrofagów i wspierają rozwój ziarniny. Kiedy używa się ich właściwie, cukier i miód są świetną metodą leczenia we wczesnych fazach gojenia się ran i mogą przyspieszyć rekonwalescencję pacjenta.
Dlaczego cukier i miód?
Pierwotny mechanizm przeciwbakteryjnego działania cukru polega na zwiększaniu stężenia osmotycznego, co powoduje wyciąganie płynu z bakterii, a w konsekwencji ich wysuszenie i śmierć. Miód wykazuje takie same korzystne właściwości, ma też jednak dodatkowy pozytywny wpływ na rany poprzez produkcję bardzo małych ilości nadtlenku wodoru, który jest wytwarzany dzięki enzymowi inhibinie, kwasowości oraz antyoksydantom.
Miody pochodzące z różnych obszarów świata mogą różnić się siłą i zakresem aktywności. Miód manuka, powstający z nektaru krzewów z rodzaju Leptospermum, jest szczególnie ceniony dzięki zawartości składnika przeciwbakteryjnego o nazwie metyloglioks...