XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby zakaźne
Co nowego w leczeniu zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów
Sarah Mouton Dowdy
Koty z FIP przez lata były na straconej pozycji w walce z chorobą. Teraz jednak dzięki leczeniu przeciwwirusowemu nareszcie pojawiła się szansa na skuteczne przeciwstawienie się wrogowi. Ta strategia ofensywna nadal jest jednak najeżona przeszkodami. Oto najnowsze doniesienia.
Wygłaszanie optymistycznego wykładu na temat zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów (FIP) jest dość nowym (i pozytywnym) przeżyciem dla Michaela R. Lappina, DVM, PhD, ACVIM, profesora chorób wewnętrznych i kierownika Center for Companion Animal Studies w Colorado State University College of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences. Jak stwierdził podczas wirtualnego wykładu na konferencji Fetch dvm360, jest to najbardziej frustrująca choroba zakaźna w całym jego życiu. Wspominał również, że teraz, po 30 latach pracy, nareszcie widzi jakieś postępy w tej dziedzinie.
Strategia ofensywna – środki przeciwwirusowe
Pomimo pewnych nadziei wiązanych z inhibitorem proteazy podobnej do 3C – GC-376,1 prof. Lappin twierdzi, że obecnie w centrum zainteresowania są inhibitory transkrypcji RNA (analogi nukleozydów), szczególnie GS-441524 (należy jednak wspomnieć, że Anvive Lifesciences pracuje obecnie nad rejestracją GC-376 do leczenia FIP).
Niektóre doniesienia sugerują, że środki przeciwwirusowe były używane w leczeniu i potencjalnie doprowadziły do wyleczenia tysięcy kotów na świecie. GS-441524, który jest produkowany przez firmę Gilead Sciences, okazał się najskuteczniejszy, nie jest jednak dostępny do lecznictwa weterynaryjnego. Ostatnio rośnie znaczenie tego leku w medycynie człowieka. Prof. Lappin wyjaśnił, że GS-441524 jest biologicznie aktywnym składnikiem antywirusowym remdesiwiru (GS-5734), który jest obecnie używany w leczeniu pacjentów z chorobą koronawirusową (COVID-19). Ta niewielka cząsteczka wpływa bezpośrednio na proces replikacji niektórych wirusów, w tym koronawirusa kotów.