XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Gastroenterologia
Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego spowodowane chorobami przełyku
Albert E. Jergens
Choroby przełyku są ważną przyczyną ulewania i zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego u psów i kotów. Poniższy artykuł przedstawia najważniejsze informacje na temat tych nieprawidłowości.
Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego stanowią wyzwanie dla lekarzy weterynarii, częściowo dlatego, że ich powodem może być wiele chorób o różnej lokalizacji – od przełyku do okrężnicy. W tym artykule skupiono się na chorobach przełyku związanych z zaburzeniami motoryki przewodu pokarmowego.
Choroby przełyku – wprowadzenie
Na budowę i czynność przełyku wpływają liczne choroby. Mogą one wywoływać objawy kliniczne u psów i kotów, takie jak ulewanie. Mówiąc najogólniej, choroby przełyku dzieli się na zaburzenia motoryki [na przykład przełyk olbrzymi (megaoesophagus), przepukliny rozworu przełykowego, uchyłki], niedrożności (na przykład ciało obce, zwężenie, nowotwór) i zapalenia (na przykład zapalenie przełyku, przetoka). Pierwotne zaburzenia strukturalne/zapalne, w tym zapalenie przełyku, zwężenie i refluks żołądkowo-przełykowy, mogą powodować rozlane lub odcinkowe zaburzenia motoryki. Prowadzi to do pojawienia się klinicznych objawów choroby przełyku, w tym ulewania, dysfagii, bólu przy przełykaniu i wymiotów.
Wywiad i objawy kliniczne
W przypadku podejrzenia choroby przełyku kluczowe znaczenie ma dokładny wywiad z właścicielem w celu ustalenia, czy pacjent wymiotuje, czy też mamy do czynienia z ulewaniem (patrz ramka „Czy to wymioty, czy ulewanie?”). Jeżeli występuje ulewanie, rozpoznanie różnicowe powinno skupić się na wykryciu pierwotnej przyczyny choroby przełyku.
Okoliczności pojawienia się pierwszych objawów mogą dostarczyć wskazówek dotyczących przyczyny problemu podstawowego. U młodych psów, u których obserwuje się ulewanie, na początku listy rozpoznań różnicowych powinny znaleźć się przetrwały prawy łuk aorty i wrodzony przełyk olbrzymi. Jeżeli pierwszy epizod ulewania i dysfagii pojawił się nagle, w diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę obecność ciała obcego. W przypadku powolnego rozwoju objawów klinicznych trwającego kilka tygodni przyczynami ulewania mogą być zapalenie i zwężenie przełyku. Przewlekłe ulewanie wydaje się częściej wskazywać na przełyk olbrzymi, przewlekłe zapalenie lub postępujące zwężenie przełyku. Należy również zapytać właścicieli, czy zwierzę przyjmuje jakiekolwiek leki doustne. Koty są wyjątkowo wrażliwe na polekowe zapalenie przełyku wywołane na przykład podawaniem doksycykliny albo klindamycyny.
Z zaburzeniami motoryki przełyku związane mogą być również inne zaburzenia, takie jak przepuklina rozworu przełykowego, uchyłki przełyku i przewlekłe zapalenie przełyku. Dlatego ważne jest, aby wykluczyć te choroby lub potwierdzić je i poddać lecz...