XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Dermatologia
Zagrażające życiu choroby skóry u psów i kotów
JoAnna Pendergrass
Choroby skóry mogące stanowić zagrożenie życia u psów i kotów należą do rzadkości, ale kiedy już wystąpią, rokowanie jest często złe. Gdyby przyszło nam zmierzyć się w praktyce z jedną z tych trudnych dermatoz, dobrze, abyśmy byli na to przygotowani. Poniżej przedstawiono najnowszą wiedzę dotyczącą dermatoz zagrażających życiu u psów i kotów.
Choroby skóry u małych zwierząt w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla życia. Zdarzają się jednak sytuacje, że zmiany skórne są tak zaawansowane, iż właściciel chorego psa lub kota nie jest w stanie poradzić sobie z samym wyglądem zwierzęcia (nie wspominając o jego samopoczuciu) i decyduje się na oddanie, a nawet eutanazję swojego podopiecznego.
Stephen D. White, DVM, DACVD, profesor medycyny i epidemiologii Uniwersytetu Davis w Kalifornii, za pośrednictwem platformy internetowej dvm360.com dokonał analizy dermatoz mogących stanowić zagrożenie dla dobrostanu chorego zwierzęcia. Omówił wybrane choroby nowotworowe, metaboliczne, immunologiczne oraz dermatozy neutrofilowe i eozynofilowe występujące u psów i kotów.
Nowotworowe choroby skóry
Łysienie paranowotworowe kotów objawia się utratą włosów w obszarze brzucha. Dotyczy osobników starszych, zwykle pojawia się nagle i gwałtownie postępuje. U chorych zwierząt dochodzi do symetrycznych wyłysień obejmujących brzuch i kończyny. Koty intensywnie się wylizują, a skóra na brzuchu przybiera charakterystyczny błyszczący wygląd, nie jest jednak krucha. Zmiany mogą pojawiać się również w obrębie opuszek palcowych. Przyjmują wówczas postać strupów, rozpadlin i złuszczania się naskórka.1,2 U części pacjentów rozwijają się wtórne zakażenia drożdżakami z rodzaju Malassezia. Badanie histopatologiczne ujawnia zaawansowany zanik i miniaturyzację mieszków włosowych.1,2 Chorobę można wykryć na podstawie badania radiologicznego klatki piersiowej, na ogół jednak rozpoznanie ustala się w oparciu o badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Łysienie paranowotworowe kotów ma związek z gruczolakorakiem trzustki. Niestety, kiedy u pacjenta widoczne są wyłysienia, z reguły występują już przerzuty. Usunięcie nowotworu pierwotnego zapewnia jedynie czasową poprawę. Ponadto resekcja trzustki może prowadzić do cukrzycy. Podsumowując, rokowanie w przebiegu paranowotworowego łysienia kotów jest złe.
Przerzutowa postać raka płuc u kotów powoduje zmiany dermatologiczne obejmujące obwodowe odcinki kończyn, w szczególności piersiowych. Zmiany skórne wiążą się z obecnością u zwierzęcia pierwotnego raka płuc (odoskrzelowy rak płuc lub płaskokomórko...