BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Choroby wewnętrzne
Wielomocz i nadmierne pragnienie – jak usprawnić postępowanie diagnostyczne
Karen Todd-Jenkins
Zrozumienie mechanizmów związanych z wielomoczem i nadmiernym pragnieniem oraz zebranie dokładnego wywiadu może pomóc lekarzom dobrać odpowiednie badania diagnostyczne.
Wielu lekarzy weterynarii praktycznie codziennie widzi pacjentów z wielomoczem i nadmiernym pragnieniem. Czy jednak nasza diagnostyka jest tak skuteczna, jak mogłaby być? Które testy dostarczają najbardziej przydatne informacje? Na wirtualnej konferencji Fetch dvm360 Heather Kvitko-White, DVM, DACVIM (SAIM), internistka i założycielka KW Veterinary Consulting, przedstawiła ważne wskazówki dotyczące postępowania diagnostycznego w przypadku tych zaburzeń.
Jakie czynniki wpływają na pobór wody i wydalanie moczu?
Pierwszy krok w rozpoznawaniu przyczyn wielomoczu i nadmiernego pragnienia to określenie kondycji zwierzęcia. To, co uznaje się za prawidłowe pobranie wody, jest wartością zmienną, mówi dr Kvitko-White, ale za wartość akceptowalną przyjmuje się zakres między 40 a 60 ml/kg m.c./dzień. Nadmierne pragnienie jest rozpoznawane, jeżeli pobranie wody przekracza 100 ml/kg m.c./dzień.
Oczywiście na ilość wypitej wody wpływają poziom aktywności oraz temperatura otoczenia (ciepło i wilgotność), a także inne czynniki. Pokarm również odgrywa ważną rolę. Spożywanie suchej karmy sprawia, że zwierzę pije więcej wody, to samo może jednak dotyczyć karmienia dietami weterynaryjnymi. Na przykład niektóre diety rozpuszczające kamienie moczowe są bogatsze w sód, który powoduje wzmożone pragnienie. Dr Kvitko-White wskazuje też na fakt, że puszkowany pokarm dla kotów o wysokiej zawartości białka może zwiększyć pragnienie. Dlatego istotne jest, by zapytać o codzienną dietę zwierzęcia w celu określenia, czy pobieranie wody jest wzmożone. Środowisko domowe również ma wpływ na zachowania związane z piciem. Jeżeli w domu, w którym mieszka kilka kotów, jeden z nich na skutek konfliktów między zwierzętami ma utrudniony dostęp do miski z wodą, to może mieć on skłonność do nadmiernego picia, kiedy uda mu się do niej podejść. Właściciel może wówczas odnieść wrażenie, że kot wykazuje nadmierne pragnienie.
Poza różnymi chorobami, zwiększone pobieranie wody przez zwierzę może być spowodowane innymi czynnikami, takimi jak stres (ze względu na zwiększenie stężenia kortyzolu), nudności, gorączka, ból oraz niektóre leki, w tym glikokortykosteroidy.
Podobnie jak w przypadku picia, ilość oddawanego moczu też może być różna. Za normę uznaje się 1-2 ml oddawanego moczu/kg m.c./dzień, a wielomocz jest rozpoznawany przy wydalaniu powyżej 2 ml moczu/kg m.c./godzinę. Możliwość ostatecznego potwierdz...