BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Diagnostyka obrazowa
Jak poprawić jakość radiogramów stomatologicznych
Benita Altier
Warto pamiętać o tych ważnych zasadach, by zawsze uzyskiwać radiogramy wewnątrzustne dobrej jakości.
Dla osoby niedoświadczonej uzyskanie serii radiogramów zębów z całej jamy ustnej może być niełatwym zadaniem. Najszybszą i najłatwiejszą metodą nabrania biegłości w tej dziedzinie, niezbędnej do wykonywania wartościowych diagnostycznie zdjęć rentgenowskich, jest interpersonalne szkolenie zawodowe (ryc. 1). Może ono pomóc całemu zespołowi nauczyć się prostych technik pozycjonujących oraz zdobyć umiejętności w zakresie edukacji klientów, sprawnego wykonywania badania i interpretacji uzyskanych obrazów.
Podczas szkolenia w zakresie radiografii zębów najlepiej wykorzystywać preparaty lub czaszki, by zapewnić odpowiednią jakość nauki i zdobycie doświadczenia bez stresu związanego z wykonywaniem badania u żywego zwierzęcia. Najlepiej jest uczyć się na błędach, w miarę możliwości nie róbmy ich jednak u pacjenta w znieczuleniu.
Kolejność czynności
Na wczesnym etapie badania, bezpośrednio po znieczuleniu i ustabilizowaniu pacjenta, należy wykonać serię zdjęć całej jamy ustnej. Dzięki temu możemy rozpocząć proces diagnostyczny, dysponując już obiektywnymi danymi.
Po uzyskaniu zdjęć znajdziemy prawdopodobnie dodatkowe zmiany patologiczne i będziemy mogli porozmawiać z właścicielem, by wyraził zgodę na leczenie. Jeżeli będziemy czekać z wykonaniem radiogramów, aż wszystkie inne czynności w jamie ustnej pacjenta zostaną przeprowadzone, a klient, z którym byliśmy umówieni na rozmowę telefoniczną, nie odbiera telefonu, czas pozostawania pacjenta w znieczuleniu może być niepotrzebnie wydłużony.