XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Dermatologia
Zapalenie przewodu słuchowego – najważniejsze elementy diagnostyki tej wieloczynnikowej choroby zapalnej
Rebecca A. Packer
W artykule przedstawiono przyczyny i metody rozpoznawania tej powszechnej i często bardzo dokuczliwej choroby.
Jeżeli odnosimy wrażenie, że pacjenci z zapaleniem przewodów słuchowych pojawiają się u nas codziennie, prawdopodobnie wrażenie to jest zupełnie słuszne. Zdaniem dr Ashley S. Bourgeois, specjalisty dermatologii weterynaryjnej z Kliniki Dermatologicznej dla Zwierząt w Portland (Oregon), choroby przewodów słuchowych są drugim najczęstszym powodem, dla którego zwierzęta trafiają do lekarzy weterynarii.
Jak podkreśliła dr Bourgeois podczas wirtualnej konferencji Fetch dvm360, mimo że zapalenie przewodu słuchowego może mieć zarówno postać ostrą, jak i przewlekłą, ta druga zdarza się zdecydowanie częściej. Ponieważ postacie przewlekłe lub nawracające mają z reguły podłoże wieloczynnikowe, niezmiernie ważne jest zebranie szczegółowego wywiadu. Tylko wówczas możliwe będzie ustalenie wszystkich potencjalnych przyczyn i czynników towarzyszących chorobie. Podczas swego wykładu dr Bourgeois omówiła etiologię oraz elementy diagnostyki zapalenia przewodu słuchowego (otitis).
Przyczyny zapalenia przewodu słuchowego
Na początku wykładu dr Bourgeois poświęciła uwagę problemom związanym ze złożonością etiologii otitis, zwłaszcza postaci przewlekłych choroby. W rozwoju procesu chorobowego biorą udział czynniki predysponujące, przyczyny pierwotne, przyczyny wtórne oraz czynniki podtrzymujące. Czynniki predysponujące same nie powodują stanu zapalnego, zwiększają jednak ryzyko rozwinięcia się zakażeń. Wśród przykładów czynników predysponujących wymienia się nieprawidłowe ukształtowanie anatomiczne przewodów słuchowych oraz reakcje miejscowe. Czynniki predysponujące w połączeniu z jedną lub kilkoma przyczynami pierwotnymi mogą skutkować zakażeniem i stanem zapalnym.
Do pierwotnych przyczyn zapaleń przewodu słuchowego zalicza się atopowe zapalenie skóry, alergię pokarmową oraz endokrynopatie. Jeżeli pierwotnej przyczyny nie uda się ustalić i nie zostanie rozpoczęte jej leczenie, z dużym prawdopodobieństwem będzie dochodzić do nawrotów. Zdaniem dr Bourgeois pierwotne przyczyny mają ogromne znaczenie nawet u pacjentów bezobjawowych. Mimo braku objawów otitis, jak wykazało jedno z przeprowadzonych badań, już sam fakt występowania atopii jest równoznaczny ze zmianą mikrobiomu przewodów słuchowych.
Czynniki wtórne (na przykład drożdżaki i bakterie fizjologicznie występujące w przewodzie słuchowym) u zdrowych zwierząt nie powodują żadnych zmian chorobowych, ale w połączeniu z przyczynami pierwotnymi mogą nadmiernie się namnażać i wywoływać za...