XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Stomatologia
Podstawy stomatologii weterynaryjnej.
Cz. XIX. Leczenie
Jan Bellows
Mimo że leczenie chorób jamy ustnej może stanowić wyzwanie, ma ono zasadnicze znaczenie dla dobrego samopoczucia pacjenta. Od czego więc zacząć?
Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, nieprawidłowe ustawienie zębów, guzy w obrębie jamy ustnej, złamania zębów, owrzodzenia w jamie ustnej, obrzęk pod okiem – co zrobić? Dla wielu lekarzy weterynarii wdrożenie leczenia stanowi najtrudniejszy aspekt stomatologii ze względu na konieczność uzyskania zgody od klienta, posiadania specjalistycznego wyposażenia, wygospodarowania czasu oraz uczestniczenia w szkoleniach w celu nabycia odpowiednich umiejętności.
Często łatwiej jest udać, że nie zauważyło się nieprawidłowości, nie jest to jednak właściwa postawa z perspektywy pacjenta, klienta lub praktyki. Uzyskujemy tytuł lekarza weterynarii po to, by zmniejszać cierpienie, a zastosowanie leczenia stomatologicznego, a następnie profilaktyki zapewnia najlepszą opiekę naszym pacjentom. Ponadto obserwowanie, jak poprawia się jakość ich życia, oraz radość związana z docenianiem naszej pracy przez właścicieli zwierząt są źródłem ogromnej satysfakcji z leczenia stomatologicznego.
Proste zabiegi stomatologiczne są jak najbardziej wykonalne w lecznicy weterynaryjnej o profilu ogólnym. Większość strategii leczenia zębów zalicza się do jednej z czterech kategorii – obserwacja, usunięcie, naprawa lub skierowanie do specjalisty. Omówmy po kolei każdy z tych elementów.
Obserwacja pacjenta
Gdy rozpoznamy zaburzenie, trudno jest powstrzymać się od działania, ale czasami może być to najkorzystniejsze dla pacjenta. Decyzja, żeby obserwować i po pewnym czasie ponownie ocenić problem w obrębie jamy ustnej zamiast wdrażać aktywne leczenie, powinna opierać się na ustaleniu, czy nieprawidłowość ma charakter niefunkcjonalny (aktywne leczenie) czy funkcjonalny (obserwacja), postępujący (aktywne leczenie) czy niepostępujący (obserwacja) oraz czy zmiana jest bolesna (aktywne leczenie) czy niebolesna (kontrola po pewnym czasie).
Usunięcie zęba lub rozrostów w obrębie jamy ustnej
Na szczęście u udomowionych psów i kotów zęby nie są potrzebne do przeżycia. To, co jest niezbędne, to zdrowa, niepowodująca bólu jama ustna. Poza usuwaniem kamienia nazębnego i polerowaniem zębów ekstrakcje są podstawowym zabiegiem u pacjentów z chorobami stomatologicznymi. W wielu przypadkach, gdy konsultujemy psy i koty z chorobą zębów, należy powstrzymać się od dążenia do zachowania zęba, gdyż jego usunięcie przeważnie skutecznie rozwiązuje problem.
Guzy jamy ustnej, w tym rozrost dziąseł, można leczyć poprzez ich całkowite lub częściowe usunięcie. W przypadku wycięcia łagodnych guzów z zachowaniem co najmniej 1-centymetrowego marginesu chirurgicznego przeważnie nie dochodzi do nawrotu. Przy ...