XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Żywienie
Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki i stan zdrowia jelit u psów i kotów
Jan Suchodolski
Na rynku dostępnych jest coraz więcej probiotyków przeznaczonych dla psów i kotów. W różnych badaniach klinicznych wykazano korzystne działanie zarówno probiotyków, jak i prebiotyków oraz synbiotyków w przypadku niektórych zaburzeń układu pokarmowego.
Zgodnie z definicją World Health Organization (WHO) probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które po podaniu w odpowiedniej ilości wpływają korzystnie na stan zdrowia gospodarza.1 Prebiotyki są niestrawnymi składnikami pożywienia, które są dodawane do diety albo używane jako dodatki żywieniowe w celu modulacji wzrostu lub właściwości metabolicznych bakterii zasiedlających jelita. Synbiotyki to produkty zawierające zarówno probiotyki, jak i prebiotyki. W tym artykule omówione zostaną probiotyki dla psów i kotów, a także prebiotyki i synbiotyki oraz ich rola w poprawie stanu zdrowia jelit u tych gatunków zwierząt.
Mikroorganizmy jelitowe
Układ pokarmowy zwierząt zasiedlają różne mikroorganizmy, łącznie ze zbiorem ich genomów.2,3 Uważa się, że w jelicie znajduje się około 100 bilionów komórek mikroorganizmów, zawierających w sumie 100 razy więcej genów niż genom gospodarza. Mikroorganizmy w jelicie oddziałują na gospodarza w zależności korzystnej dla obu stron, zapewniając wiele funkcji metabolicznych.4 Zrównoważona flora jelitowa wpływa korzystnie na stan zdrowia gospodarza. Oto kilka przykładów – wytwarzanie witamin i innych składników żywieniowych, modulacja układu odpornościowego, rozwój układu nerwowego, dobry stan zdrowia nabłonka jelit i ochrona przed innymi patogenami jelit. Przesunięcie w populacji bakterii jelitowych (określane jako jelitowa dysbioza) zaburza homeostazę metaboliczną i immunologiczną jelit, niekorzystnie oddziałując na gospodarza.5 Z tego względu strategie leczenia mające na celu korzystną modulację populacji mikroorganizmów mogą mieć dobry wpływ na efekty leczenia.6 Wyniki badań klinicznych opublikowane w literaturze wskazały, że podanie odpowiednich szczepów probiotyków może być przydatne w zapobieganiu i/lub leczeniu swoistych chorób jelit (tab. 1).
Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki dla psów i kotów
Probiotyki
W definicji probiotyku WHO podkreśla, że zanim uzna się szczep bakteryjny za probiotyk, należy wykazać jego korzystne działanie na stan zdrowia. Food and Drug Administration (Agencja ds. Żywności i Leków) w USA nie zajmuje się rejestracją probioty...
Mechanizm działania
Działania zdrowotne probiotyków są swoiste dla szczepów. Każdy szczep probiotyku może mieć wyjątkowe dla niego cechy funkcjonalne i immunologiczne, a tym samym potencjalnie różny mechanizm działania. Przy wyborze produktu zawierającego probiotyk d...