BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Stany nagłe
Leczenie pacjentów weterynaryjnych z urazami głowy
Kate Boatright
Pacjenci weterynaryjni trafiający do lekarza z urazami głowy są często w ciężkim stanie. Dzięki zastosowaniu dożylnej płynoterapii, podawaniu tlenu i odpowiedniej opiece można jednak uzyskać u nich wyraźną poprawę.
Uraz głowy u pacjenta weterynaryjnego jest nagłym przypadkiem. Jego przyczyną zwykle jest wypadek komunikacyjny, tępe uderzenie albo uraz penetrujący. W momencie przyjmowania w lecznicy pacjenta po urazie głowy oraz w czasie jego hospitalizacji trzeba mieć na uwadze kilka szczególnych kwestii. Podczas konferencji Fetch dvm360 Danielle Powers, DVM, DACVIM (neurologia), z Animal Medical and Surgical Center w Scottsdale, Arizona, przedstawiła postępowanie lekarskie w przypadkach urazów głowy u pacjentów weterynaryjnych od momentu wstępnego badania do wyleczenia.
Triaż i wywiad
Pacjenci z urazami głowy powinni być poddani triażowi, tak jak wszystkie nagłe przypadki. Należy zapewnić drożność dróg oddechowych, ustabilizować oddychanie i stan układu krążenia przy maksymalnym ograniczeniu manipulacji pacjentem. Dr Powers podkreśliła, że wielu takich pacjentów ma objawy wstrząsu i stan ich świadomości może ulec znacznej poprawie po jego wyleczeniu.
Idealnie byłoby zbadać neurologicznie zwierzę przed podaniem mu leków. Lekarz powinien zbadać odruch źrenic na światło (PLR), symetrię źrenic, stan ogólny i stan świadomości pacjenta. Zastosowanie zmodyfikowanej skali przytomności Glasgow (Modified Glasgow Coma Score, MGCS) może ułatwić ocenę ilościową, która umożliwi obiektywną obserwację zmian stanu pacjenta w czasie.
Oprócz pytań o współistniejące choroby i stosowane leki podczas wywiadu należy dowiedzieć się również, kiedy doszło do urazu i czy po urazie nastąpiła utrata świadomości, zaburzenia stanu mentalnego oraz napady drgawek.