XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby wewnętrzne
Ciała obce w przełyku
Audrey K. Cook
Ciało obce w przełyku jest połkniętym przedmiotem, który nie może przemieścić się do żołądka. Najczęstszymi ciałami obcymi w przełyku u zwierząt towarzyszących są kości, ale utknąć mogą również duże fragmenty pożywienia, bezoary z włosów (trichobezoary), przekąski (gryzaki dentystyczne, niewyprawiona skóra) i ostre przedmioty (igły, haczyki na ryby).1-3 Mogą one występować zarówno u psów, jak i u kotów, ale u tego drugiego gatunku są dość rzadkie, gdyż koty są znacznie bardziej ostrożne w jedzeniu. Ten artykuł stanowi przegląd objawów klinicznych, rozpoznawania i leczenia w przypadkach ciał obcych w przełyku u zwierząt towarzyszących.
Objawy kliniczne
Czasami klienci są od razu świadomi, że ich zwierzę zjadło coś nieodpowiedniego, na przykład haczyk na ryby, i natychmiast szukają pomocy weterynaryjnej. Częściej jednak pacjenci trafiają do lekarza godziny lub nawet dni po spożyciu ciała obcego, kiedy wykazują objawy niepokoju lub dyskomfortu. Do objawów klinicznych związanych z ciałem obcym w przełyku zaliczają się: ból przy zmianie pozycji lub wyciągnięciu głowy, ślinienie (czasem z krwią, ale nie zawsze), ulewania, wielokrotne próby przełykania i brak łaknienia.1,2 Pacjenci z wtórnym zachłystowym zapaleniem płuc mogą wykazywać kaszel i/lub przyspieszony, ciężki oddech. Gorączka oraz ogólne posmutnienie sugerują zapalenie płuc albo perforację przełyku z septycznym zapaleniem opłucnej.
Rozpoznanie
Najbardziej praktycznym sposobem rozpoznania ciała obcego w przełyku jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Większość ciał obcych zatrzymuje się w doogonowej jednej trzeciej części przełyku, ale we wszystkich badaniach obrazowych powinien zostać uwzględniony cały szyjny odcinek przełyku, aby uniknąć przeoczenia zmiany znajdującej się w bliższej części (ryc. 1).1,3,4 Ciała obce nieprzepuszczające promieni rentgenowskich są zwykle łatwe do zidentyfikowania, chociaż beleczkowaty wygląd kości drobiu może wprowadzać w błąd (ryc. 2). Obiekty przepuszczające promienie rentgenowskie są trudniejsze w identyfikacji, ale ich zobrazowanie może ułatwić powietrze obecne w przełyku. Sugeruje je także nagromadzenie karmy w przełyku. Aby potwierdzić ciało obce, można podać małą ilość środka cieniującego. Substancje zawierające bar mogą jednak utrudnić endoskopowe usunięcie ciała obcego i są przeciwwskazane u pacjentów z perforacją przełyku.
Należy dokładnie obejrzeć zdjęcia klatki piersiowej pod kątem obecności powietrza w śródpiersiu, wysięku opłucnowego albo zachłystowego zapalenia płuc (ryc. 3). Obecność wolnego powietrza lub płynu w jamie opłucnej sugeruje perforację i związane z...