XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Ortopedia
Przeczytaj to, zanim przeprowadzisz następne badanie ortopedyczne
Karen Todd-Jenkins
Nie ma prostych sposobów leczenia zwierząt lub przeprowadzania badania ortopedycznego, ale te wskazówki pomogą w uzyskaniu najlepszych wyników u twoich pacjentów.
Niezależnie od tego, czy spotykasz kulejących pacjentów codziennie, czy tylko od czasu do czasu, nigdy nie jest za późno, by zweryfikować stosowane techniki badania i metody diagnostyczne. Podczas wirtualnej konferencji Fetch dvm 360 Courtney Campbell, DVM, DACVS-SA, praktykujący w VetSurg w Ventura w Kalifornii, wykorzystał filmy i anegdoty, by przedstawić pięć kluczowych kwestii, które mogą pomóc lekarzom weterynarii poprawić sposób przeprowadzania badania ortopedycznego.
Pamiętaj o bólu neuropatycznym
W czasie przeprowadzania badania ortopedycznego logiczne wydaje się skupianie się na mięśniach, stawach, kościach, ścięgnach i więzadłach. Jak często jednak takie badanie nie doprowadza do wykrycia powodu kulawizny u pacjenta? Dr Campbell przypominał, że często występuje ból neuropatyczny, który jest nierozpoznaną przyczyną kulawizny. „U około 50-60% pacjentów, którzy trafiają do mnie z chorobą ortopedyczną, występuje komponenta bólu neuropatycznego” – stwierdził, dodając przy tym, że równoczesne rozpoznawanie bólu neuropatycznego i ortopedycznego jest wciąż rozwijającą się dziedziną w medycynie człowieka i medycynie weterynaryjnej.
Choroba ta może powodować spontaniczny lub napadowy ból, allodynię i inne objawy kliniczne. Źródłem takiego bólu może być choroba krążków międzykręgowych, uraz, wady budowy, nowotwory, choroby o podłożu immunologicznym i wiele innych. Chociaż z bólem neuropatycznym mogą być związane różne nerwy, dr Campbell zauważa, że dwa ważne nerwy, które trzeba zbadać, to nerw kulszowy i nerw promieniowy.
W celu wykrycia bólu nerwu kulszowego w czasie badania klinicznego należy za pomocą kciuka wywrzeć głęboki ucisk między mięśniem dwugłowym uda i mięśniem półścięgnistym, wzdłuż dołu podkolanowego. Ból nerwu promieniowego można czasem rozpoznać poprzez głębokie omacanie brzuśca mięśnia trójgłowego bezpośrednio za stawem ramiennym. Dr Campbell radzi ponadto, by omacać okolicę lędźwiową, lędźwiowo-krzyżową i okolicę nasady ogona w celu wykrycia bólu. Należy zbadać odcinek szyjny poprzez poruszanie szyją w różnych zakresach ruchu i wywieranie na nią ucisku palcami. „Aby uniknąć przeoczenia ewentualnego bólu neuropatycznego, ważne jest zbadanie u każdego zwierzęcia, czy nie występuje u niego nadmierna reakcja bólowa przykręgowa, okolicy nerwu kulszowego i promieniowego” – stwierdził.