XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Dermatologia
Zatrzymać „kulę śnieżną” zapalenia przewodów słuchowych – ustalenie czynników zakaźnych i przyczyn
Katherine Myhre, Fiona Lee
Artykuł przedstawia tajniki zapalenia przewodów słuchowych oraz zalety stosowania otoskopu ręcznego.
W dniu dzisiejszym na wizytę zapisanych jest co najmniej pięciu pacjentów? Z dużym prawdopodobieństwem przynajmniej u jednego z nich występuje zapalenie przewodu słuchowego (otitis).1 Poniżej przedstawiono wskazówki dotyczące rozpoznawania przyczyn pierwotnych, badania klinicznego, pobierania próbek, a także – w razie konieczności – wykorzystania technik obrazowania i kierowania zwierzęcia do ośrodka referencyjnego. Medycyna weterynaryjna stale się rozwija, należy zatem śledzić na bieżąco najnowsze wytyczne dotyczące postępowania w przypadkach zapalenia ucha zewnętrznego, wydawane przez Światowe Stowarzyszenie Dermatologów Weterynaryjnych (World Association of Veterinary Dermatology).
Czy usuwanie włosów z przewodu słuchowego pomaga?
Mieszki włosowe to naturalny element zewnętrznego przewodu słuchowego. Z reguły są to proste mieszki włosowe, choć u niektórych ras mogą występować w nadmiarze również złożone mieszki włosowe.3,4 Mimo że zbyt duża liczba włosów predysponuje do otitis, ich wyrywanie może spowodować stan zapalny, sprawiając, że przewód słuchowy stanie się jeszcze bardziej podatny na kolonizację i namnażanie się bakterii oraz drożdżaków.1,5 Sama obecność włosów w przewodzie słuchowym nie powoduje zakażenia, na co dowodem są na przykład osoby z bogato owłosionymi przewodami słuchowymi nieprzejawiające żadnych objawów chorobowych. Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej fakty, obecnie nie zaleca się rutynowego usuwania włosów z przewodów słuchowych.
Badanie pacjenta z zapaleniem przewodu słuchowego
Uzyskanie pełnego obrazu
Pytania, na które należy uzyskać odpowiedź podczas zbierania wywiadu:6
- Czy zakażenie dotyczy jednego ucha, czy obu przewodów słuchowych?
- Kiedy po raz pierwszy zauważono lub rozpoznano otitis? Jakie były jego objawy? (na przykład potrząsanie głową, drapanie ucha, objawy neurologiczne, apatia, ból podczas otwierania jamy ustnej itp.).
- Czy jest to pierwszy epizod otitis? Jeżeli nie, kiedy miały miejsce wcześniejsze epizody? Czy objawy mają charakter sezonowy?
- Czy w przeszłości zwierzę otrzymywało jakieś leki? Jeżeli tak, jak na nie reagowało? Czy wystąpiły jakiekolwiek działania niepożądane związane z leczeniem?
- Czy u zwierzęcia w przeszłości rozpoznano lub leczono chorobę podstawową prowadzącą do stanów zakaźnych przewodów słuchowych (na przykład alergie, zaburzenia hormonalne itp.)?
- Czy u pacjenta występują inne zmiany skórne lub świąd?
- Czy stan ogólny zwierzęcia jest dobry?