BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Endokrynologia
Leczenie cukrzycy u kotów i psów – co jest twoim celem?
David Bruyette
Prawie wszyscy pacjenci z cukrzycą leczeni są za pomocą połączenia insulinoterapii, diety i kontroli masy ciała. W tym artykule przedstawiono najnowsze informacje na ten temat.
Insuliny ludzkie i weterynaryjne dzielone są na kategorie w oparciu o czas rozpoczęcia działania i jego długość, a także źródło białka, z którego pochodzą. W szpitalach weterynaryjnych zwykle stosowane są krótko działające insuliny w celu intensywnej regulacji stężenia glukozy we krwi, natomiast średnio i długo działające insuliny używane są zarówno w lecznicach, jak i w domu do długotrwałej, codziennej regulacji glikemii. W zależności od źródła białka istnieją insuliny ludzkie, analogi insuliny ludzkiej (syntetyczna insulina, która jest odmienna od naturalnej formy, ale ma zachowaną funkcję biologiczną), wołowe oraz wieprzowe. Insuliny wieprzowe i psie mają identyczną sekwencję aminokwasów, natomiast bydlęce i kocie różnią się pojedynczym aminokwasem.
Lekarze weterynarii wykorzystują w leczeniu cukrzycy u psów i kotów różne insuliny weterynaryjne i ludzkie (tab. 1). Do insulin weterynaryjnych zalicza się insulinę wieprzową lente i insulinę rekombinowaną protaminowo-cynkową (PZI). Do insulin ludzkich i analogów insuliny ludzkiej zalicza się neutralną insulinę protaminową Hagedorn (NPH), glarginę, detemir i degludec. Premiksowane połączenia krótko działającej insuliny lispro lub aspart z długo działającą insuliną protaminową są również dostępne jako średnio długo działające insuliny.
Leczenie cukrzycy u psów
Główne cele leczenia cukrzycy psów to ograniczenie wielomoczu i nadmiernego pragnienia, utrzymanie idealnej masy ciała, zapobieganie cukrzycowej kwasicy ketonowej, zmniejszenie ryzyka zakażeń dróg moczowych i spowolnienie rozwoju powikłań (na przykład zaćmy cukrzycowej) dzięki skutecznej regulacji glikemii. W warunkach idealnych można osiągnąć te cele, unikając równocześnie klinicznej hipoglikemii. U psów American Animal Hospital Association zaleca stosowanie insuliny wieprzowej lente, PZI lub NPH w połączeniu z kompletną i zbilansowaną dietą niezawierającą prostych węglowodanów.1
Przy regulacji glikemii kluczowe znaczenie ma przestrzeganie regularności w podawaniu posiłków, przysmaków i stosowaniu ćwiczeń. Należy zalecić właścicielom zwierząt unikanie częstych zmian rodzaju i ilości karmy. Mimo że idealna dieta dla psów z cukrzycą czeka jeszcze na opracowanie, obecnie obowiązują następujące zalecenia:2,4
- Diety z dużą zawartością włókna, ograniczoną zawartością tłuszczu, dużą ilością węglowodanów złożonych (> 45%)
- Diety ze średnią ilością włókna i ograniczoną zawartością węglowodanów [< 30% metabolizowanej energii (ME)], bogatsze w tłuszcz i białko.