XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Żywienie
Rozważania nad koncepcją „mniej jedzenia” przy zmniejszaniu liczby przyjmowanych kalorii
Laura Gaylord
Specjalista z zakresu żywienia omawia strategie zmniejszania liczby przyjmowanych kalorii przy jednoczesnym zapewnieniu pacjentom zdrowego i odżywczego pożywienia.
Jednym z pytań najczęściej zadawanych lekarzom weterynarii jest „jak dużo karmy powinienem dawać mojemu zwierzęciu?”. Z uwagi na to, że ponad 60% naszych pacjentów cierpi na nadwagę, pytanie to jest bardzo istotne.1 Jako lekarze musimy zastanowić się, jak możemy wspomóc naszych klientów w wyborze najlepszej karmy oraz właściwej metody żywienia. Podczas każdego badania możemy ocenić masę ciała zwierzęcia oraz jego budowę i potem, spiesząc się do kolejnego pacjenta, powiedzieć po prostu „trzeba zmniejszyć ilość karmy”. Może to jednak nie być najlepszą radą dla zwierząt i ich właścicieli.
Osiemdziesiąt pięć procent psów i dziewięćdziesiąt trzy procent kotów jest kastrowanych i sterylizowanych.2 Mimo że zabiegi te są zalecane praktycznie u wszystkich kotów i psów, mają one swoje konsekwencje – na przykład stanowią najważniejszy czynnik ryzyka nadwagi u naszych zwierząt.3,4 Dzieje się tak przede wszystkim na skutek zmniejszenia tempa metabolizmu i zwiększenie apetytu.5-7 Wyeliminowanie hormonów płciowych może skutkować wzrostem apetytu nawet u 63% psów i 23% kotów.8,9 Jeżeli nie wprowadzi się zmian w diecie, zwiększenie masy ciała jest wysoce prawdopodobne.
Problem z „po prostu mniej jedzenia”
1. Takie podejście nie bierze pod uwagę rodzaju podawanego pokarmu oraz diety
Jest to kluczowa informacja potrzebna do potwierdzenia, że zwierzę pobiera odpowiednią ilość pokarmu i że otrzymuje najlepszą dietę przy jego stylu życia. Czy można bezpiecznie zmniejszyć ilość pokarmu, a zwierzę nadal będzie otrzymywać odpowiednią dawkę składników pokarmowych? Musimy zebrać informacje na temat innych pokarmów lub nagród, które są podawane, ponieważ mogą one zmieniać całkowitą ilość pokarmu przyjmowanego przez zwierzę.