BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Obalamy popularne mity toksykologiczne
Julia Burke
Toksykolodzy weterynaryjni prostują nieprawidłowe informacje na temat zatruć u zwierząt.
Podczas przygotowań do Narodowego Tygodnia Zapobiegania Zatruciom, który przypada na trzeci tydzień marca, postanowiliśmy przeanalizować popularne mity na temat trucizn. Mogą one wprowadzać właścicieli zwierząt w błąd i wpływać na to, w jaki sposób opiekują się swoimi podopiecznymi.
Renee Schmid, DVM, DABVT, DABT, toksykolog weterynaryjna z Pet Poison Helpline, opowiedziała nam o psie, któremu podano zbyt dużą dawkę wody utlenionej po spożyciu oleju silnikowego. Mimo że woda utleniona jest używana do wywoływania wymiotów u psów, istnieje górna granica dawki, która nie powinna być przekroczona.
W tym przypadku leczenie było gorsze od choroby. Olej silnikowy nie stanowi większego problemu, ponieważ powoduje najwyżej zaburzenia żołądkowe lub aspirację w przypadku wymiotów. Natomiast podanie nadmiernej ilości wody utlenionej wiąże się z dużym ryzykiem rozwoju zapalenia żołądka i powstania wrzodów.
Pacjent ten musiał zostać skierowany na dalsze leczenie ze względu na zatrucie wodą utlenioną, a nie olejem silnikowym. Dr Schmid dodała, że takie sytuacje często zdarzają się przy zatruciach, gdy ludzie w panice podejmują pochopne działania, które wydają im się najlepsze dla zwierzęcia.
Z tego właśnie względu ona i jej koledzy starają się obalać mity dotyczące zatruć, w tym te najbardziej popularne.
Poinsecje (gwiazdy betlejemskie)
Mit: Poinsecje są bardzo toksyczne dla zwierząt.
Fakt: Poinsecje wykazują tylko niewielką toksyczność u zwierząt.