BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Geriatria
Czy starzenie się jest chorobą?
Brennen McKenzie
Zrozumienie procesu starzenia się może pomóc lekarzom weterynarii lepiej postępować w przypadku chorób związanych z wiekiem.
Prawie wszędzie na świecie ludzie żyją coraz dłużej.1 Wieki skutecznego zwalczania przyczyn śmierci młodych ludzi, takich jak choroby zakaźne, niedożywienie i urazy, pozwoliły większości z nas dożyć starości. Takie demograficzne zmiany spowodowały jednak wzrost liczby przewlekłych chorób związanych z wiekiem.
Wielu lekarzy weterynarii jest zdania, że w populacji naszych pacjentów dochodzi do takich samych zmian demograficznych, chociaż trudno uzyskać wiarygodne dane. Okresowe analizy dokumentacji medycznej organizacji weterynaryjnej Banfield Pet Hospital sugerują, że oczekiwana długość życia zwierząt towarzyszących rośnie. W 2002 roku przeciętna oczekiwana długość życia u psów wynosiła 10,5 roku, w 2016 było to 11,8 roku.2,3 U kotów przeciętna oczekiwana długość życia w 2002 roku wynosiła 11 lat, a w 2016 – 12,9 roku.2,3 Inne źródła danych także sugerują wzrastającą długość życia zwierząt. Nie ma jednak prospektywnych badań mających na celu określenie zmian w oczekiwanej długości życia u kotów lub psów.
Badania przeglądowe wskazują, że około 20-24% kotów i 15-17% psów ma więcej niż 11 lat, co kwalifikuje je według powszechnych standardów jako seniorów.4,5 W medycynie weterynaryjnej nastąpiła taka sama poprawa w zapobieganiu śmiertelności młodych osobników jak w przypadku ludzi. W konsekwencji lekarze weterynarii mają coraz częściej do czynienia z chorobami związanymi z wiekiem u starszych psów i kotów.
By móc zapewnić tym pacjentom skuteczną opiekę, należy zrozumieć proces starzenia się i jego wpływ na stan zdrowia. To, jak podchodzimy do problemu starzenia się w naszych praktykach klinicznych, ma wpływ na sposób monitorowania i leczenia zaburzeń związanych z wiekiem oraz na to, jak doradzamy naszym klientom.
Jak często widzimy pacjentów z chorobami możliwymi do wyleczenia, których właściciele nie uważają za problem lub rezygnują z podejmowania leczenia, ponieważ są to pacjenci geriatryczni? Wszyscy słyszeliśmy racjonalne tłumaczenia: „trudno, on po prostu zmniejsza tempo” lub „on się starzeje”. Wielu lekarzy weterynarii także rutynowo ignoruje łagodne objawy lub zmiany laboratoryjne u geriatrycznych pacjentów, które być może poddaliby dokładniejszej diagnostyce lub leczyli u młodszych zwierząt.
Zrozumienie starzenia się
Aby zrozumieć proces starzenia się, opracowano kilka ogólnych koncepcji. Jedna z nich charakteryzuje starzenie się jako normalny, niemożliwy do uniknięcia aspekt cyklu życiowego i odróżnia normalne starzenie się od objawów chorób związanych z wiek...