XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Dermatologia
Odpowiedzialne leczenie pacjentów dermatologicznych w codziennej praktyce ogólnej
Kate Boatright
Wybór odpowiednich metod diagnostycznych i opracowanie planu terapeutycznego, który będzie przekładał się na rzetelne przestrzeganie przez właściciela zwierzęcia zaleceń lekarskich, umożliwi rozważne zarządzanie lekiem przeciwdrobnoustrojowym i zapewni sukces całego procesu leczenia.
Lekarze weterynarii zajmujący się praktyką ogólną niemal każdego dnia przyjmują pacjentów dermatologicznych. Leczenie chorób skóry bywa frustrujące i często wiąże się z koniecznością wprowadzenia antybiotyków. Czy jednak zawsze antybiotyki te stosujemy w sposób odpowiedzialny?
Jak podkreśliła Julia Miller, DVM, DACVD, adiunkt kliniczny na oddziale dermatologii w Katedrze Nauk Klinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Cornella w Ithaca, w stanie Nowy Jork, obecnie powszechnie znanym problemem na całym świecie stała się wielolekooporność drobnoustrojów. Podczas konferencji Fetch dvm360®, która miała miejsce w Charlotte, w Karolinie Północnej, dr Miller przedstawiła praktyczne podejście do leczenia pacjentów dermatologicznych przyjmowanych przez lekarzy zajmujących się praktyką ogólną. Szczególny nacisk położyła na odpowiedzialne zarządzanie lekiem przeciwdrobnoustrojowym (ang. antimicrobial stewardship).
Kluczowe założenia zarządzania lekiem przeciwdrobnoustrojowym
Zdaniem dr Miller istnieją cztery filary zarządzania lekiem przeciwdrobnoustrojowym – rodzaj leku, moment jego wprowadzenia, podawana dawka i czas leczenia. Aby stosować lek przeciwdrobnoustrojowy w sposób odpowiedzialny, zawsze należy uwzględnić wszystkie cztery z wymienionych wyżej elementów. Według dr Miller prawidłowe zarządzanie lekiem przeciwdrobnoustrojowym nie polega na zwykłym zaleceniu: „nie podawaj tego antybiotyku, zastosuj tamten”. Jest to kwestia znacznie bardziej złożona, ponieważ nawet jeśli wybierzemy odpowiedni antybiotyk, a nie zastosujemy go w prawidłowej dawce i przez odpowiednio długi czas, takiego postępowania nie będzie można nazwać dobrym zarządzaniem lekiem przeciwdrobnoustrojowym. Zakażenia wywoływane przez drobnoustroje wielolekooporne stanowią powszechnie znane zagrożenie dla człowieka i zwierząt. Światowa Organizacja Zdrowia uznała je za nadrzędny ogólnoświatowy problem zdrowotny. Lekarze weterynarii powinni postrzegać odpowiedzialne stosowanie antybiotyków jako część swojej powinności zawodowej względem zdrowia publicznego.
Dodatkowo niektóre następstwa pojawiania się zakażeń wywoływanych przez wielolekooporne szczepy drobnoustrojów są bardziej swoiste dla medycyny weterynaryjnej. Jak twierdzi dr Miller, wykształcenie się szczepu wielolekoopornego przekłada się na wz...