XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Diagnostyka
Pełne badanie kliniczne – nie tylko temperatura, tętno i liczba oddechów
Gina Falish
Oto kilka wskazówek, jak zapewnić pacjentom kompleksowe badanie kliniczne.
Kiedy pacjent i jego opiekun pojawiają się w twojej lecznicy, istotne jest, aby zebrać pełną historię choroby od właściciela i przeprowadzić dokładną ocenę stanu klinicznego zwierzęcia. Ze względu na to, że wielu z nas doświadcza obciążenia związanego z dużą liczbą przypadków, a dominującym przymiotnikiem, który określa nas w czasie pracy, jest słowo „zajęty”, często zdarza się, że spieszymy się, dokonując początkowej oceny naszych pacjentów. Uzyskujemy tylko kilka kluczowych parametrów życiowych, zazwyczaj obejmujących wyjściowe wartości temperatury, tętna i liczbę oddechów (ang. temperature, pulse, respiratory – TPR). Chociaż parametry te są ważne, ograniczanie się wyłącznie do pomiarów TPR może skutkować pominięciem ważnych informacji na temat stanu zdrowia zwierzęcia, a jak wszyscy wiemy, dane te mogą być skąpe, ale bardzo istotne.
Informacje, które uzyskujemy, są niezbędne, by określić rokowanie oraz ustalić plan leczenia. Powinno się zbadać dodatkowe parametry życiowe, aby uzyskać pełny obraz pacjenta. Należy pamiętać, że zazwyczaj jedynie obserwacje właściciela i to, co wykryjemy podczas badania klinicznego, pozwalają podjąć właściwe postępowanie. Drobne, trudne do wykrycia fakty mogą wpływać na wynik leczenia pacjenta. W ten sposób nie tylko ustalamy ważne wartości wyjściowe parametrów, które posłużą w przyszłości do oceny rozwoju choroby, ale także możemy wyodrębnić najbardziej niepokojące wyniki, często zanim u pacjenta rozwiną się objawy kliniczne z powodu tych nieprawidłowości.
Poniżej przedstawiono wszystkie elementy badania, które zebrane razem pomagają w uzyskaniu fundamentalnych informacji na temat stanu naszych pacjentów.