XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Onkologia
Najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie onkologii weterynaryjnej
Kelsey Gustafson
Dr Philip Bergman, specjalista z zakresu onkologii, przedstawił listę dziesięciu najważniejszych jego zdaniem osiągnięć z tej dziedziny, które mogą odmienić los kolejnego pacjenta z nowotworem, który trafi do twojej lecznicy.
Podczas webinarium dvm360® Philip Bergman, DVM, PhD, MS, DACVIM (onkologia), dyrektor działu badań klinicznych w VCA Animal Hospitals, kontraktowy pracownik naukowy Memorial Sloan Kettering Cancer Center oraz główny badacz prowadzący badanie kliniczne szczepionki Oncept przeznaczonej dla psów z czerniakiem, omówił ostatnie osiągnięcia w dziedzinie onkologii weterynaryjnej, o których powinni wiedzieć lekarze weterynarii.
„Zacznę od tego, że jestem dumnym członkiem Pet Cancer Care Alliance – zespołu, który zrzesza około 30 osób z naszej międzynarodowej sieci VCA Animal Hospitals” – powiedział dr Bergman. – „W skład tego zespołu wchodzą onkolodzy kliniczni, radioonkolodzy, chirurdzy onkologiczni, patolodzy, technicy, radiolodzy i anestezjolog. Przełamując bariery dzielące lekarzy różnych specjalności i zawiązując ze sobą sojusz, możemy wspólnie rozwiązywać niektóre z najważniejszych problemów, jakie stawia przed nami onkologia weterynaryjna. Ta współpraca pomaga kształtować moje myślenie o ostatnich postępach w zakresie onkologii. Mimo to chciałbym zauważyć, że dla każdego onkologa lista ‘najważniejszych osiągnięć’ z tej dziedziny może być odmienna. Moim celem jest jednak przedstawienie tych osiągnięć, które według mnie w najbliższym czasie najbardziej odmienią los pacjentów onkologicznych w waszych klinikach”.
Oto lista najnowszych doniesień z zakresu onkologii, które dr Bergman zaprezentował uczestnikom spotkania:
1. Rabacfosadyna w postaci iniekcyjnej
Rabacfosadyna w formie iniekcyjnej jest przeznaczona do eliminacji komórek chłoniaka u psów. W 2017 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) warunkowo dopuściła do obrotu rabacfosadynę ze wskazaniem leczenia chłoniaków u psów. W lipcu 2021 roku preparat uzyskał bezwarunkowe dopuszczenie do obrotu.
„To był pierwszy lek przeznaczony do leczenia chłoniaków u psów, który został opracowany dla tego gatunku zwierząt, a nie zaadaptowany z medycyny człowieka. Oczywiście wykazuje on typowy dla leków cytotoksycznych zakres działania, któremu towarzys...
2. Tyglan tigilanolu w postaci iniekcyjnej
Tyglan tigilanolu w formie iniekcji to lek przeznaczony do podawania doguzowego. Został dopuszczony do obrotu przez FDA w listopadzie 2020 r. do leczenia nieprzerzutujących guzów skóry wywodzących się z komórek tucznych u psów. Jak stwierdził dr B...