XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Dermatologia
Sól sodowa cefowecyny w leczeniu zakażeń skóry i tkanek miękkich
Emily Sorah
Hafiz Tayebali
Sól sodowa cefowecyny jest cefalosporyną trzeciej generacji o szerokim zakresie działania, podawaną w postaci iniekcji podskórnej. Lek ten opracowano, by zmniejszyć odpowiedzialność ciążącą na właścicielu, wynikającą z konieczności długotrwałego podawania zwierzęciu antybiotyków doustnie. Ułatwia to przestrzeganie zaleceń lekarskich i zwiększa szanse na skuteczność leczenia.
W Stanach Zjednoczonych lek ten w 2008 roku urzędowo zarejestrowano do leczenia zakażeń skóry (wtórnego powierzchownego ropnego zapalenia skóry, ropni i ran) na tle Staphylococcus intermedius i Streptococcus canis (grupa G) u psów oraz zakażeń skóry (ran i ropni) wywoływanych przez Pasteurella multocida u kotów.1 W Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Australii sól sodowa cefowecyny została dopuszczona do leczenia zakażeń dróg moczowych i jako lek wspomagający w przypadku chorób przyzębia.
Zakażenia skóry u psów i kotów
Wśród najczęstszych zakażeń skóry u psów wymienia się ropne zapalenie skóry, zakażone rany i ropnie. Często mają one charakter wtórny w stosunku do chorób alergicznych lub inwazji pasożytniczych, powodujących, że zwierzę zaczyna drapać, wylizywać albo wygryzać zmieniony obszar skóry, w wyniku czego staje się on podatny na zakażenia. W przypadku kotów zakażenia skórne towarzyszą zazwyczaj ranom bądź ropniom będącym następstwem urazów lub pogryzień.
Za zakażenia skóry może odpowiadać wiele różnych bakterii, najczęściej jednak jest to Staphylococcus intermedius.2 Od psów z ropnym zapaleniem skóry izoluje się również Staphylococcus schleiferi, Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa. Wybierając odpowiedni antybiotyk, należy uwzględnić zakres jego działania, potencjalne skutki uboczne i szanse na przestrzeganie zaleceń lekarskich przez osobę podającą lek. Ponieważ sól sodowa cefowecyny z dużym prawdopodobieństwem sprawdzi się w wielu różnych przypadkach klinicznych, lekarze praktycy powinni dysponować wiedzą na temat stosowania tego antybiotyku.
Mechanizm działania
Sól sodowa cefowecyny jako cefalosporyna trzeciej generacji, podobnie jak inne beta-laktamy, łączy się z białkami wiążącymi penicylinę (ang. Penicillin Binding Proteins) obecnymi w ścianie komórki bakteryjnej. Blokuje w ten sposób syntezę tej ściany i prowadzi do śmierci komórki. Cefowecyna nie jest skuteczna w stosunku do pałeczek Pseudomonas ani enterokoków.1
Skuteczność
Psy
Badania skuteczności cefowecyny, przeprowadzone u 320 psów z wtórnym powierzchownym ropnym zapaleniem skóry lub zakażonymi ranami, wykazały, że antybiotyk ten nie jest mniej skuteczny niż podawany doustnie antybiotyk kontrolny. Wśród osobników lec...