BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
13/01/2023
Tamara Grubb
Ekspert udziela odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Zgodnie z danymi American Veterinary Medical Association ankieta przeprowadzona w 2016 roku wykazała, że ponad 53 miliony psów (69% całkowitej populacji psów w USA) i około 47 milionów kotów (80% całkowitej populacji kotów w USA) było wówczas poddanych gonadektomii.1 Ból związany z zabiegiem chirurgicznym najskuteczniej zwalcza się za pomocą analgezji multimodalnej, która powinna obejmować znieczulenie miejscowe.2,3 Wśród zalet znieczulenia miejscowego wymienia się śródoperacyjną nocycepcję i łagodzenie bólu pooperacyjnego.4
Ogólnie rzecz biorąc, środki znieczulające miejscowo są niedrogie i łatwe w użyciu. Techniki znieczulenia miejscowego stosowane w gonadektomii obejmują płukanie otrzewnej i znieczulenie jąder, które są zarówno bardzo skuteczne, jak i łatwe do wykonania. Ten artykuł koncentruje się na płukaniu śródotrzewnowym, a znieczulenie jąder zostanie omówione w osobnym opracowaniu.
W celu wykonania płukania jamy otrzewnej należy najpierw znieczulić miejsce nacięcia poprzez wstrzyknięcie miejscowego środka znieczulającego w skórę i tkanki podskórne. Następnie nacina się chirurgicznie skórę oraz ścianę brzucha i przez nacięcie podaje standardową dawkę środka miejscowo znieczulającego (tab. 16) do jamy brzusznej za pomocą sterylnej strzykawki (bez igły). Lek można wstrzykiwać natychmiast po nacięciu ściany brzucha (metoda skuteczniejsza) lub bezpośrednio przed jego zamknięciem (ten wariant może być bardziej praktyczny, ponieważ lek nie jest wchłaniany przez gąbki używane do tamowania krwawienia).
Po zakończeniu zabiegu owariohisterektomii należy zamknąć nacięcie zgodnie z rutynowym protokołem chirurgicznym, pozostawiając lek w jamie brzusznej. Technika ta znieczula powierzchnie surowicze w jamie brzusznej, w tym tkanki jajników i macicy. Przeprowadzono badania skuteczności i bezpieczeństwa płukania śródotrzewnowego u psów i kotów w odniesieniu do leków wymienionych w tab. 1.6 W medycynie człowieka płukanie śródotrzewnowe stosuje się nie tylko przy histerektomii, ale także do ograniczania śródoperacyjnej nocycepcji i bólu pooperacyjnego w trakcie innych operacji w jamie brzusznej,7,8 w tym cesarskiego cięcia.9 W niektórych krajach płukanie śródotrzewnowe jest powszechnie stosowane podczas tych zabiegów również u pacjentów weterynaryjnych.
Mimo że nie opublikowano jeszcze żadnych badań, eksperci są zgodni, że miejscowe znieczulenie dootrzewnowe powinno być stosowane przy wszystkich zabiegach na terenie jamy brzusznej.6
Czy końcówka strzykawki powinna być skierowana w stronę więzadeł jajnika i trzonu macicy, aby podać lek w miejsce, w którym będzie poprowadzone cięcie?
Zostało to opisane jako jedna z możliwości,10 ale wpływ na skuteczność postępowania jest nieznany.
Czy istnieje obawa, że lek może przedostać się do krwiobiegu?
Informacje na temat bezpieczeństwa stosowania poszczególnych leków zawarto w tab. 1.6
Jakie leki są preferowane w tej technice?
W technice tej preferowane są leki o dłuższym czasie działania, takie jak bupiwakaina i ropiwakaina.
Czy ilość leku potrzebna do zniesienia bólu w miejscu nacięcia jest wliczona w całkowitą objętość podawanego środka miejscowo znieczulającego?
Tak, ale objętość użyta na skórę jest minimalna, więc większość leku jest podawana do jamy brzusznej. W tej technice zalecana jest górna granica zakresu dawek.
Czy ilość lidokainy użytej w trakcie intubacji jest wliczona w całkowitą objętość wstrzykiwanego środka miejscowo znieczulającego?
Nie, wymaga to tylko kilku kropli lidokainy.
dvm360.com • July 2022