XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
13/01/2023
Dana Koch
Ta niefarmakologiczna metoda leczenia wywodząca się z medycyny wschodniej może być pomocna w różnych chorobach.
Tabitha, 18-letnia kotka o przyjacielskim usposobieniu, miała duże trudności z poruszaniem się po mieszkaniu. Jej właścicielka wypróbowała wiele sposobów leczenia, które miały pomóc zmniejszyć ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów. Zaproponowano jej, by u Tabithy zastosować akupunkturę. Mimo wątpliwości dotyczących faktycznych korzyści wynikających z takiego leczenia właścicielka umówiła się na pierwszą wizytę w celu zastosowania akupunktury u zwierzęcia.
Tabitha była bardzo chętnie współpracującą pacjentką i wydawało się, że wizyty z akupunkturą sprawiają jej przyjemność. Mniej więcej po sześciu sesjach właścicielka Tabithy zauważyła, że kotka porusza się nieco energiczniej i z mniejszą sztywnością. Leczenie kontynuowano przez rok. Zdaniem właścicielki jakość życia Tabithy uległa poprawie. Zwierzę częściej wykonywało czynności samopielęgnacyjne, spało wygodniej, z większą łatwością wchodziło do kuwety, poprawił się też apetyt. Zadziwiające było, że w czasie stosowania akupunktury Tabitha nie potrzebowała żadnych leków przeciwbólowych i doczekała 22. urodzin. Pacjentka ta jest modelowym przykładem, jakie korzyści może przynieść stosowanie akupunktury u zwierząt towarzyszących.
Akupunkturę stosuje się od tysięcy lat. Leczenie to wywodzi się z Chin. Tradycyjna chińska medycyna weterynaryjna obejmuje nie tylko akupunkturę, ale także leczenie ziołami, terapię pokarmami i tzw. Tui na (manipulację medyczną). U zwierząt istnieje około 173 punktów akupunkturowych, a u ludzi 361. Akupunktura polega na wbijaniu jałowych igieł w określone, specyficzne punkty na ciele w celu uzyskania efektu terapeutycznego. Istnieją inne metody zwiększające działanie akupunktury, takie jak stymulacja elektryczna i termoterapia z wykorzystaniem wysuszonego materiału roślinnego – moksy, którą pali się w pobliżu powierzchni skóry, by pomóc wyleczyć pewne choroby. Przy elektroakupunkturze stosuje się też niewielki, łagodny prąd elektryczny, który przechodzi między umieszczonym igłami, powodując stymulację zwiększającą działanie akupunktury przy niektórych chorobach.
Podczas badania skuteczności akupunktury wykazano, że stymulacja punktów akupunkturowych powoduje uwolnienie ẞ-endorfin, serotoniny i innych neuroprzekaźników. Wyniki badań wskazują ponadto, że akupunktura może zmniejszyć ból, wspomagać procesy gojenia tkanek, regulować motorykę przewodu pokarmowego i czynność układu odpornościowego oraz wywierać działanie przeciwzapalne, a także regulować układ hormonalny.
Największą zaletą leczenia z wykorzystaniem akupunktury jest jej nieszkodliwość i rzadkie występowanie działań niepożądanych. Niektóre skutki terapii widać natychmiast, ale inne wymagają kilku zabiegów. Większość zwierząt bardzo dobrze toleruje wbijanie igieł i często nawet wykazują relaksację po umieszczeniu igieł w niektórych miejscach. W organizmie jest wiele kanałów, które wzajemnie się łączą i mogą być stymulowane przez leczenie akupunkturą. Wielu lekarzy weterynarii, którzy praktykują akupunkturę, używa tych kanałów, by uzyskać efekt w różnych obszarach ciała, stosując igły tylko w kilku miejscach.
W celu uzyskania dyplomu pozwalającego na stosowanie akupunktury w praktyce weterynaryjnej lekarz weterynarii musi odbyć intensywne szkolenie z zakresu historii akupunktury, właściwego diagnozowania pacjenta, kanałów i meridianów wykorzystywanych w terapii akupunkturą. Opracowano kilka testów, które muszą zaliczyć lekarze, zanim uzyskają dyplom i staną się specjalistami w tej dziedzinie.
W praktyce właściciele często w czasie sesji akupunktury podają zwierzęciu jego ulubione przysmaki lub karmę, aby zwierzę miało pozytywne skojarzenia z tym zabiegiem. Większość sesji trwa od 15 do 30 minut. Akupunkturę najczęściej stosuje się przy takich chorobach zwierząt jak urazy mięśniowo-szkieletowe i neurologiczne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, alergiczne zapalenie skóry, ziarniniaki z wylizywania, padaczka i przewlekłe choroby bólowe.
Osobom, które są zainteresowane wprowadzeniem tej metody leczenia zwierząt w swojej praktyce, radziłabym nawiązanie kontaktu z dyplomowanym specjalistą z zakresu akupunktury. Będzie on mógł przejrzeć całą historię leczenia i przeprowadzić dokładne badanie przed rozpoczęciem terapii. Specjalista od akupunktury może także zasugerować zmianę diety lub zastosowanie terapii ziołami w leczeniu zwierzęcia.
Osiągałam największe sukcesy przy integracyjnym podejściu do leczenia moich pacjentów, gdy stosowałam zarówno elementy medycyny zachodniej (na przykład radiografię, ultradźwięki, antybiotyki), jak i wschodniej (na przykład akupunkturę, zioła). W obecnych czasach dostępnych jest wiele możliwości leczenia, by pomóc naszym zwierzętom żyć dłużej i bardziej komfortowo.
dvm360.com • August 2022
Dana Koch, VMD, CVA, MLAS
HousePaws Hospital, Morrisville, Pensylwania