BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Choroby wewnętrzne
Leczenie nadciśnienia tętniczego u psów i kotów
Kate Boatright
Nadciśnienie tętnicze to częsty problem zdrowotny zarówno u psów, jak i u kotów, mogący mieć poważne konsekwencje.
Nadciśnienie tętnicze, czyli utrwalone podwyższenie ciśnienia krwi w układzie tętniczym przekraczające 160 mmHg, może rozwijać się u pacjentów weterynaryjnych. Zaleca się przesiewowe badanie ciśnienia krwi u kotów i psów w wieku powyżej dziewięciu lat, podczas triażu pacjentów chorych, a także u pacjentów z chorobami pierwotnymi predysponującymi do wtórnego nadciśnienia tętniczego, na przykład przewlekłą chorobą nerek, chorobą Cushinga, nadczynnością tarczycy lub hiperaldosteronizmem.
Michael Hickey, DVM, DACVIM (kardiologia), pracujący w CVCA-Cardiac Care for Pets, mówi: „Powodem zainteresowania podwyższonym ciśnieniem tętniczym u naszych pacjentów jest fakt, że stanowi ono ryzyko uzyskania gorszych efektów leczenia lub może obniżyć jakość ich życia”. Podczas kongresu AVMA w 2022 roku dr Hickey omawiał sposoby rozpoznawania i leczenia nadciśnienia tętniczego u psów i kotów.
Rozpoznawanie nadciśnienia
Ciśnienie krwi można zmierzyć pośrednio za pomocą urządzeń wykorzystujących metodę dopplerowską lub oscylometryczną. Zasadniczo preferuje się wykonywanie pomiarów metodą dopplerowską, ponieważ pomiar przebiega z większym kontaktem z pacjentem i umożliwia kontrolę jakości pomiarów. Ciśnieniomierze oscylometryczne są wygodne, ale atestowane na zwierzętach wprowadzonych w znieczulenie ogólne, przez co zastosowane u przytomnych zwierząt są mniej wiarygodne.
Lekarze weterynarii muszą ostrożnie interpretować pomiary ciśnienia krwi, ponieważ stres związany z wizytą w lecznicy weterynaryjnej wpływa na ich wyniki i przyczynia się do powstania sytuacyjnego nadciśnienia. „To zmora naszej pracy” – mówi dr Hi...