XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Żywienie
Dodatki żywieniowe przeznaczone dla psów i kotów z chorobą nowotworową
Donna Raditic
Laura Gaylord
Według niedawno opublikowanej pracy przeglądowej z zakresu medycyny człowieka, w Stanach Zjednoczonych 52% zdrowych dorosłych osób stosuje zioła i dodatki żywieniowe.1 Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród osób, które przeszły chorobę nowotworową, wskazują, że 70-81% z nich przyjmuje zioła i dodatki żywieniowe, ale aż 68% lekarzy nie było świadomych tego, że ich pacjenci onkologiczni stosują takie preparaty.2,3
W medycynie weterynaryjnej również podaje się pacjentom onkologicznym zioła i dodatki żywieniowe. Wyniki jednego z opracowań wskazują, że 65% spośród 254 właścicieli małych zwierząt chorych na nowotwór stosowało u swojego zwierzęcia jakiś rodzaj medycyny niekonwencjonalnej (najczęściej były to dodatki żywieniowe), a 57% nie omawiało tego postępowania z lekarzem prowadzącym. Wśród powodów sięgnięcia po medycynę niekonwencjonalną oraz zioła i dodatki żywieniowe wymieniano poprawę samopoczucia, wspomożenie działania układu immunologicznego oraz zmniejszenie bólu. Jedynie 9% właścicieli zgłosiło lekarzowi weterynarii stosowanie u swojego zwierzęcia terapii uzupełniających, które miały na celu eliminację nowotworu.4 Wyniki ankiety, którą objęto 213 właścicieli zdrowych psów oraz 132 właścicieli psów z nowotworem, wskazały, że po dodatki żywieniowe znacznie częściej sięgają właściciele zwierząt z chorobą nowotworową.5 Najczęściej stosowane były produkty otrzymywane z konopi indyjskich, ekstrakty z grzybów medycznych i kurkuma/kurkumina.
W medycynie człowieka opublikowano przeznaczony dla pracowników służby zdrowia wykaz wiodących dodatków żywieniowych, które są uważane za względnie bezpieczne i otrzymały status „best suggestion of benefit” (tj. preparaty, po których można spodziewać się najlepszych efektów).1 Zanim lekarz weterynarii zaleci zastosowanie ziół lub dodatków żywieniowych u pacjenta onkologicznego, musi zrozumieć mechanizmy działania tych preparatów i poznać konkretne korzyści, jakie przynosi ich stosowanie. Niektóre z tych środków mogą nasilać lub osłabiać efekty leczenia przeciwnowotworowego, podczas gdy inne mogą łagodzić skutki niepożądane leczenia. Niektóre zioła i dodatki żywieniowe można stosować, aby wspomóc leczenie innych współistniejących chorób i/lub poprawić jakość życia oraz ogólny dobrostan zwierzęcia. Wprowadzenie wszystkich metod leczenia, w tym podawania ziół i dodatków żywieniowych, powinno być poparte dowodami, co oznacza wzięcie pod uwagę także wartości istotnych dla klienta (tj. jego punktu widzenia i jego potrzeb). Stosowanie ziół i dodatków żywieniowych można zgodnie z zasadą primum non nocere (po pierwsze nie szkodzić) bezpiecznie włączyć do leczenia i opieki nad pacjentem onkologicznym, być może uzyskując pewne korzyści z ich podawania przy jednoczesnym poszanowaniu klienta i jego przekonań.