BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dermatologia
Rozjaśnij swoje podejście do dermatologii
Julia E. Miller, Joya Griffin
W artykule omówiono zastosowanie lampy Phovia do leczenia światłem.
Przypadki dermatologiczne obejmują całą gamę zaburzeń – od chorób alergicznych, głębokich ropnych zapaleń skóry aż do ciężkich chorób autoimmunologicznych. Jako lekarze weterynarii doświadczeni w stosowaniu leków przeciwbakteryjnych i promujący leczenie oparte na dowodach zawsze poszukujemy nowych metod, które ograniczałyby użycie ogólnie działających antybiotyków i leków przeciwzapalnych, oraz szukamy bezpiecznych sposobów leczenia nieinwazyjnego. W tym miejscu Phovia firmy Vetoquinol pojawia się jako jasno świecąca gwiazda – i nie jest to tylko przenośnia.
Łatwa w stosowaniu
Zestaw Phovia zawiera źródło światła LED, które emituje niebieskie światło o niskim poziomie energii (szczytowa długość fali 440-460 nm), i żel chromoforowy, który jest aktywowany przez energię świetlną. Żel ten nakłada się w postaci warstwy grubości 2 mm i naświetla skórę w 2-minutowym automatycznym cyklu, utrzymując źródło światła w odległości 5 cm od niej. Następnie zmywa się skórę roztworem fizjologicznym soli i powtarza proces. Powtórne nałożenie żelu i zastosowanie światła kończy pojedynczą sesję leczenia. Cały zabieg nie powinien trwać dłużej niż 10 minut. Może być wykonywany przez technika weterynaryjnego.
Jak to działa
W lampie Phovia stosuje się fotobiomodulację, która wykorzystuje długości fal o niższej energii. Mogą one penetrować skórę i stymulować gojenie.1 Fotobiomodulacja pobudza chromofory w mitochondriach, które następnie zaczynają wytwarzać energię w postaci adenozynotrójfosforanu. Wywiera to wielokierunkowy wpływ poprzez modyfikację procesów biologicznych. Skutkiem jest pobudzenie wydzielania licznych ważnych czynników wzrostu, w tym czynnika wzrostu naskórka, czynnika wzrostu śródbłonka naczyń, czynnika wzrostu fibroblastów i transformującego czynnika wzrostu beta, oraz zwiększenie produkcji kolagenu.1,2 Działanie fotobiomodulacji polega również na stymulowaniu fotosensybilizatorów do reakcji z tlenem i wytwarzania wolnych rodników, które zabijają mikroorganizmy.3 Te fizjologiczne skutki wspomagają gojenie ran oraz zmniejszają zapalenie i zasiedlenie przez bakterie. Dzięki temu lampa Phovia na szerokie zastosowanie kliniczne, obejmujące leczenie niegojących się ran, głębokiego ropnego zapalenia skóry i ciężkich procesów zapalnych.