BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Anestezjologia
Jak bezpiecznie znieczulać pacjentów z niedrożnościami przewodu pokarmowego
Kate Boatright
U pacjentów z niedrożnościami przewodu pokarmowego ryzyko związane ze znieczuleniem jest wysokie. Konieczne jest ich dokładne przygotowanie i monitorowanie, by maksymalnie zwiększyć szanse wyleczenia.
Podczas leczenia pacjentów z niedrożnością przewodu pokarmowego często niezbędne jest diagnostyczne otwarcie jamy brzusznej. W czasie wstępnego badania pacjenci mogą wykazywać różny poziom stabilizacji w zależności od tego, jak długo występowała niedrożność i w którym miejscu przewodu pokarmowego do niej doszło. Przygotowanie planu maksymalnej stabilizacji przed znieczuleniem i przewidywanie możliwych powikłań może zwiększyć szanse wyleczenia pacjentów. W czasie sympozjum w Arlington w Wirginii S. Bryce Dooley, DVM, MS, DACVAA, omówiła praktyczne podejście do znieczulenia u pacjentów z niedrożnościami przewodu pokarmowego.
Badania przed zabiegiem i stabilizacja pacjenta
U tych zwierząt bardzo ważne jest wykonanie badania krwi w okresie przedoperacyjnym. „To nie są zdrowi pacjenci” – stwierdziła Dooley. – „Badanie krwi jest jednym z elementów zachowania należytej staranności”. Do często występujących zaburzeń zalicza się wzrost hematokrytu, nieprawidłowe stężenia elektrolitów i zasadowicę metaboliczną. Ważne jest włączenie elektrolitów do panelu badań, ponieważ ich nieprawidłowe wartości mogą doprowadzić do arytmii. Nawet gdy u pacjenta badanie krwi wykonano dzień lub dwa wcześniej, konieczne jest jego powtórzenie przed znieczuleniem, ponieważ wiele wskaźników laboratoryjnych może ulec szybkiej zmianie na skutek niedrożności przewodu pokarmowego. W czasie stabilizacji należy także rozpocząć wykonywanie badań elektrokardiograficznych i seryjnych pomiarów ciśnienia krwi, szczególnie w przypadku poważnych nieprawidłowości elektrolitowych.