XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby zakaźne
Jak rozpoznać leptospirozę u psów
Kate Boatright
Rozpoznanie leptospirozy u psich pacjentów może nie być łatwe i często potrzebne jest użycie różnych testów diagnostycznych.
Leptospiroza jest zakaźną, zoonotyczną chorobą. Wywołuje ją zakażenie spirochetą, występującą w mokrych środowiskach po ich skażeniu bakterią wydalaną z moczem przez takie rezerwuarowe zwierzęta jak szopy i szczury. Prawdopodobnie nie jest w pełni diagnozowana, ponieważ może pojawić się u psów w każdym wieku, każdej rasy i wielkości, a objawy kliniczne mogą być niezbyt wyraźne. „Jeżeli nie przeprowadzisz badania w jej kierunku, nie stwierdzisz jej” – mówi Jessica Pritchard, VMD, MS, DACVIM, z University of Wisconsin School of Veterinary Medicine.
Lekarze weterynarii powinni zachować ostrożność ze względu na zoonotyczny potencjał leptospirozy, by chronić swoich współpracowników, klientów i innych pacjentów. Rozpoznanie może nie być łatwe, a wiedza, których pacjentów badać w tym kierunku i jakich testów użyć, ma duże znaczenie przy dokładnym rozpoznaniu tej choroby. Podczas sesji na konferencji Fetch Coastal w 2023 roku dr Pritchard omówiła aktualne zalecenia dotyczące rozpoznawania, leczenia i zapobiegania leptospirozie.1
Objawy kliniczne
„Na podstawie tego, co pamiętamy ze studiów weterynaryjnych, leptospiroza kojarzy nam się z psem z żółtaczką i z niewydolnością nerek” – stwierdziła dr Pritchard. – „Może jednak występować azotemia bez zmian wątrobowych, objawy wątrobowe bez azotemii, oba te objawy lub – co jest frustrujące – brak tych objawów”. W jednym badaniu spośród 51 psów z ostatecznym rozpoznaniem leptospirozy 75% miało azotemię, 14% wykazywało tylko zmiany wątrobowe, a jeden pies miał zmiany płucne.2 Do najbardziej typowych objawów zalicza się brak łaknienia, wymioty, senność oraz wielomocz i nadmierne pragnienie.2 Zmiany w płucach zdarzają się częściej w Europie.