XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Chirurgia
Podsumuj swoją wiedzę na temat opatrunków chirurgicznych
Sydney Yankowicz
Lekarz weterynarii i rehabilitant dzieli się wskazówkami, jak skutecznie używać bandaży u pacjentów po operacjach.
Opatrunki pooperacyjne mogą pomóc w gojeniu się rany i powrocie pacjenta do zdrowia. Jak jednak podkreśla Michael H. Jaffe, DVM, MS, CCRP, DACVS, profesor nadzwyczajny i kierownik oddziału chirurgii małych zwierząt w Mississippi State University College of Veterinary Medicine, aby opatrunki przynosiły korzyści, muszą zostać nałożone w odpowiedni sposób. Z tego powodu dr Jaffe podczas konferencji Fetch dvm360 w Long Beach w Kalifornii omówił najlepsze sposoby zakładania opatrunków.1 Podzielił ten temat na trzy podstawowe warstwy opatrunków:
- warstwa bezpośrednio kontaktująca się z raną (pierwotna)
- warstwa pośrednia (wtórna)
- utrzymuje warstwę pierwotną na swoim miejscu
- warstwa zewnętrzna
- utrzymuje warstwę pośrednią na swoim miejscu
- zapewnia barierę zewnętrzną (jednocześnie chroniąc głębsze warstwy).
Warstwa kontaktowa (pierwotna)
„To ona – pierwotna warstwa – jest najważniejsza, ponieważ ma kontakt z raną... Znajduje się między tkankami pod skórą a otoczeniem. Musi być nałożona w sterylny i aseptyczny sposób” – powiedział dr Jaffe.
Zalecił, aby wybór materiału na tę warstwę opierał się na obecności i ilości wysięku. Dla przykładu, jeżeli rana goi się po zakażeniu, opatrunek musi wchłonąć zakażony płyn lub tkanki z rany. Opatrunek taki musi również być często zmieniany, zwykl...