BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dermatologia
Rozpoznawaj i lecz – przyszłość testów alergicznych
Ashley S. Bourgeois
W artykule przedstawiono zalety alergologii molekularnej pod kątem rozpoznawania chorób alergicznych.
Od wielu lat atopowe zapalenie skóry pozostaje jedną z wiodących przyczyn, z powodu których właściciele zwierząt szukają pomocy lekarzy weterynarii.1,2 Jak dotąd jednak tylko nieliczne wydziały weterynarii oferują wykłady prowadzone przez specjalistów z zakresu chorób skóry. Program studiów z kolei obejmuje zajęcia z dermatologii w wymiarze nieadekwatnie niskim w odniesieniu do znacznej liczby pacjentów z problemami skórnymi, z którymi zgłaszają się ich opiekunowie w lecznicach weterynaryjnych zajmujących się na co dzień praktyką ogólną. Sprawia to, że lekarze dysponujący niewielkim doświadczeniem w dermatologii stają nagle przed koniecznością leczenia pacjentów z przewlekłymi dermatozami alergicznymi i różnymi towarzyszącymi im objawami (takimi jak intensywny, nieprzyjemny zapach skóry, przeczosy, wtórne zakażenia, wykwity skórne i wyłysienia), co może ich przytłoczyć. Jak wypełnić tę lukę w edukacji? Kluczowe jest, aby stale dokształcać się we własnym zakresie. Nie będziesz musiał długo czekać, by do twojego gabinetu wkroczył następny pacjent ze świądem. Zadbaj, by stać się dla swoich klientów i ich czworonogów nieocenionym wsparciem, dysponując najnowszą wiedzą na temat testów alergicznych oraz immunoterapii.
Wraz z nadejściem ery alergologii molekularnej w dermatologii możliwe stało się zoptymalizowanie technologii testów alergicznych, zwiększenie dokładności uzyskiwanych wyników, zyskanie większego wpływu na przebieg immunoterapii oraz usprawnienie edukacji klientów.
Testy alergiczne nie są narzędziem diagnostycznym
Należy podkreślić, że testy alergiczne powinny być traktowane jako kolejny krok w leczeniu przewlekłej choroby alergicznej i nie mogą stanowić zamiennika dla właściwej diagnostyki. Rozpoznawanie atopowego zapalenia skóry opiera się na informacjach z wywiadu, analizie rozmieszczenia zmian skórnych i wykluczeniu innych przyczyn świądu. Lekarze w pierwszym rzędzie powinni zweryfikować, czy:
- występujące objawy mają charakter sezonowy, czy całoroczny
- u pacjenta przeprowadzono odpowiednią dietę eliminacyjną
- zwierzę regularnie otrzymuje preparaty zwalczające pasożyty zewnętrzne.
Przed przystąpieniem do testu alergicznego rozpoznanie atopowego zapalenia skóry powinno być już ustalone, a właściciel zwierzęcia powinien wyrazić zgodę na wdrożenie immunoterapii. W sytuacji kiedy klient nalega na wykonanie testów alergicznych, ...
W 2017 roku w pracy zamieszczonej w czasopiśmie „Veterinary Dermatology” przeanalizowano przypadki 2557 psów i 121 kotów, u których wykonane zostały testy alergiczne, żeby sprawdzić, jak fakt wykonania testu wiąże się z wprowadzeniem następnie u ...