XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Farmakologia
Produkty z konopi indyjskich w medycynie małych zwierząt
Trina Hazzah
Gary Richter
W ostatnich latach rynek zalały produkty z konopi indyjskich dla zwierząt domowych. Właściciele zwierząt mogą kupować ekstrakty z konopi w lokalnych sklepach zoologicznych i w sklepach internetowych, a w przypadku osób mieszkających w stanach, w których obowiązują przepisy dotyczące medycznej lub rekreacyjnej marihuany, produkty o wysokiej zawartości Δ-9-tetrahydrokannabinolu (THC, główny psychoaktywny składnik konopi) przeznaczone do stosowania u zwierząt domowych są często sprzedawane w sklepach z konopiami indyjskimi. Ze względu na powszechną dostępność takich produktów lekarze weterynarii mają wyjątkową okazję, aby pomóc właścicielom zwierząt domowych w wyborze bezpiecznych preparatów i wypełnić naszą misję pomagania pacjentom w osiągnięciu dłuższego i lepszego życia. Aby to zrobić, musimy odpowiedzieć na trzy pytania: Czy jest to bezpieczne? Czy jest skuteczne? Czy jest to legalne?
Bezpieczeństwo
Określenie bezpieczeństwa konkretnego produktu z konopi indyjskich często wymaga od lekarza weterynarii lub właściciela zwierzęcia wnikliwej analizy. Dzisiejszy rynek jest zalany takimi produktami i niezwykle ważne jest, aby konsumenci i lekarze weterynarii wiedzieli, jak oceniać ich bezpieczeństwo. Kiedy my, jako lekarze, rozważamy jakikolwiek produkt terapeutyczny dla naszych pacjentów, bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze.
Jeśli chodzi o konopie indyjskie, główne błędne przekonanie panujące zarówno wśród lekarzy, jak i właścicieli zwierząt jest następujące: THC jest toksyczny dla psów. Psy mają większą liczbę receptorów CB1 w mózgu niż inne zwierzęta oraz ludzie,1 co czyni je bardziej podatnymi na zatrucie THC. Przy odpowiednim dawkowaniu THC nie jest jednak toksyczny dla psów. Może wręcz być niezbędnym składnikiem preparatów przeznaczonych do stosowania w takich stanach jak silny ból (na przykład kostny, neuropatyczny), niektóre nowotwory, utrata łaknienia i inne. Znaczne przedawkowanie może jednak prowadzić do zatrucia THC, które może być poważne i wymagać interwencji medycznej. U psów potencjalne działania niepożądane związane z wysokimi dawkami THC obejmują nadmierne ślinienie się, posmutnienie, rozszerzenie źrenic, nietrzymanie moczu, hipotermię, niezborność statyczną (sztywne stanie, kołysanie się w przód i w tył, jakby zwierzę chciało się poruszyć, ale nie mogło) oraz częstoskurcz lub rzadkoskurcz (zależne od dawki).2-3 U kotów objawy przedawkowania obejmują senność, hipotermię, niezborność, wysunięcie trzeciej powieki i wokalizację.4 Leczenie przedawkowania THC u zwierząt ma w dużej mierze charakter wspomagający. Pacjenci, którzy wykazują poważne objawy kliniczne i nie są w stanie jeść ani pić, mogą wymagać hospitalizacji i dożylnego podawania płynów.