Trwa Wiosenna Promocja! Publikacje i multimedia weterynaryjne nawet 50% taniej! Sprawdź >
Onkologia
Zespoły paranowotworowe u psów i kotów
Kate Boatright
Zespoły paranowotworowe są konsekwencją nowotworów i pojawiają się w miejscach odległych od pierwotnego guza. Mają wiele przyczyn, w tym uwalnianie hormonów, cytokin lub innych markerów zapalnych z pierwotnego guza, reakcje systemu immunologicznego i pozbawianie organizmu prawidłowych substancji przez guz. Zrozumienie często występujących zespołów paranowotworowych, ich skutków i sposobów ich leczenia pomoże lekarzom weterynarii szybciej rozpoznawać nowotwory i poprawić jakość życia pacjentów onkologicznych.
Kaitlyn Curran, DVM, MS, DACIVM (Oncology), assistant professor na Oregon State University, Carlson College of Veterinary Medicine w Corvallis, podczas kongresu American Veterinary Medical Association (AVMA) w Austin w Teksasie omówiła często występujące zespoły paranowotworowe spotykane w medycynie weterynaryjnej.1
Dlaczego zajmujemy się zespołami paranowotworowymi
„Zespoły paranowotworowe pomagają nam czasem ustalić rozpoznanie” – powiedziała dr Curran. Zauważyła, że niektórzy pacjenci na początku wykazują objawy związane z zespołem paranowotworowym, które mogą przyspieszyć badanie w kierunku pierwotnego guza. „Zdecydowanie uważam, że zespoły paranowotworowe mogą być powodem, dla którego pacjent przychodzi do nas w trybie pilnym” – stwierdziła dr Curran.
Ponadto zespoły paranowotworowe mogą przebiegać podobnie jak nowotwór. Monitorowanie parametrów laboratoryjnych lub objawów klinicznych związanych z zespołem paranowotworowym może pomoc monitorować reakcję pacjenta na leczenie. Zespoły paranowotworowe mogą ustąpić wraz z leczeniem pierwotnej choroby i pojawić się ponownie, gdy skończy się remisja lub wystąpią przerzuty w innych miejscach organizmu. Mogą być ważną wskazówką lub biomarkerem u tych pacjentów. W niektórych przypadkach zespół paranowotworowy może być pierwszą wskazówką świadczącą o nawrocie choroby.
Poza tym zespół paranowotworowy może powodować poważniejszą chorobę niż pierwotny guz. Dr Curran podzieliła się informacją, że w niektórych przypadkach zespół paranowotworowy związany z guzem miał większy wpływ na jakość życia pacjenta niż sam nowotwór. Leczenie go jest w takim przypadku ważnym postępowaniem dla pacjenta i jego opiekuna. Może to być istotną kwestią w rozmowie z klientem na temat oczekiwanego przebiegu choroby, decyzji dotyczących jakości życia i rokowania.
Zaburzenia hematologiczne
Występują dwa zaburzenia hematologiczne, które można zaklasyfikować jako zespół paranowotworowy – niedokrwistość i małopłytkowość. Oba te zaburzenia mogą być powodowane przez liczne mechanizmy.