XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Parazytologia
Uwaga na pasożyty układu oddechowego!
Karen Snowden
Rozpoznanie zarażenia tymi nie tak często występującymi pasożytami nierzadko wymaga czegoś więcej niż tylko standardowego badania kału metodą flotacji.
Zarówno na uczelniach medycznych, jak i weterynaryjnych wykładowcy nieraz głoszą pogląd, wedle którego „nie jest się w stanie rozpoznać czegoś, jeśli się tego nie szuka”. Pogląd ten dotyczy chorób zakaźnych, w szczególności zaś stosunkowo rzadko występujących chorób pasożytniczych, których nie da się zdiagnozować jedynie w oparciu o standardowe badanie kału metodą flotacji. W niniejszym artykule opisano kilka przykładów takich właśnie chorób wywoływanych przez pasożyty płucne.
Rodzaje nicieni płucnych
W Ameryce Północnej u psów występuje co najmniej siedem różnych gatunków pasożytów układu oddechowego. U kotów wykryto trzy gatunki takich pasożytów. W większości regionów pasożyty te rozpoznaje się rzadko i na ogół nie stwierdza się ich też w trakcie badań sekcyjnych. Rzeczywista liczba zarażeń pasożytniczych układu oddechowego może być jednak wyższa. Wynika to z faktu, że badanie kału metodą flotacji, będące najczęstszą i stosowaną powszechnie w lecznicach oraz laboratoriach techniką diagnostyczną, nie jest metodą z wyboru do rozpoznawania omawianej grupy pasożytów.
Gatunki z rodzaju Eucoleus
Eucoleus aerophilus (nazywany również Capillaria aerophila) jest nicieniem występującym w tchawicy, oskrzelach i oskrzelikach u psów, kotów i niektórych dziko żyjących gatunków zwierząt mięsożernych. W większości przypadków zarażenie tym pasożytem jest dobrze znoszone przez organizm gospodarza, choć w przypadku ciężkich inwazji może pojawić się świszczący oddech i przewlekły kaszel. Gatunek Eucoleus boehmi jest pasożytem blisko spokrewnionym z Eucoleus aerophilus. Występuje w przewodach nosowych i zatokach u psów oraz dziko żyjących psowatych. Objawem zarażenia tym pasożytem jest nawracające kichanie, któremu może, lecz nie musi, towarzyszyć wypływ z nosa.