XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Sympozjum – medycyna regeneracyjna w weterynarii
Wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu psów
Samuel P. Franklin
Oto pierwszy z dwóch artykułów koncentrujących się na komórkach macierzystych i osoczu bogatopłytkowym. Objaśniono w nich podstawy tych metod leczenia, a także – w oparciu o dostępne dane literaturowe – krótko omówiono ich skuteczność.
Zainteresowanie komórkami macierzystymi jest duże. Jednakże, pomimo ich dostępności na rynku i publikacji licznych doniesień opisujących ich zastosowanie w warunkach klinicznych, ciągle jeszcze musimy się wiele dowiedzieć o korzyściach płynących z wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu i wskazaniach do takiego leczenia u pacjentów weterynaryjnych.
Komórki macierzyste oraz osocze bogatopłytkowe (platelet rich plasma, PRP) to dwie metody leczenia mające potencjał modulowania procesu zapalnego, gojenia i regeneracji uszkodzonych tkanek. Są one znane wielu z nas, gdyż coraz silniej przyciągają uwagę mediów, stale też rośnie zainteresowanie tymi sposobami leczenia zarówno lekarzy medycyny człowieka, jak i lekarzy weterynarii. Jednakże wiedza na temat sposobów pozyskiwania komórek macierzystych oraz skuteczności tych metod leczenia nie jest już tak powszechna. Poniższy artykuł omawia, co składa się na leczenie komórkami macierzystymi, i dokonuje krótkiego przeglądu dostępnych danych literaturowych dotyczących ich zastosowania w leczeniu chorób ortopedycznych u psów. Drugi artykuł z tej serii („Bogate w możliwości”) w podobny sposób zgłębia kwestię wykorzystania osocza bogatopłytkowego w leczeniu chorób ortopedycznych u psów.
Terminologia i przygotowanie komórek macierzystych
Generalnie istnieją dwa podstawowe rodzaje produktów komórkowych, które często określa się mianem terapii komórkami macierzystymi. Jeden z nich wymaga chirurgicznego pobrania tkanki tłuszczowej, która jest następnie przesyłana do laboratorium, rozdrabniana, przepłukiwana, poddawana trawieniu za pomocą kolagenazy i wirowana. Uzyskany po wirowaniu osad komórkowy jest ponownie zawieszany w standardowej pożywce i przesyłany z powrotem do lekarza praktyka w celu podania pacjentowi. W tej metodzie nie namnaża się pozyskanych komórek (np. w hodowli komórkowej) i nie dokonuje się izolacji konkretnych linii komórkowych.
Ten heterogenny produkt zawiera prawdopodobnie multipotencjalne komórki zrębu wywodzące się z tkanki tłuszczowej, obecne pośród wielu innych rodzajów komórek. Ponieważ w przypadku tej metody nie wykonuje się ani izolacji, ani namnażania określonyc...