XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Okulistyka
Kriochirurgia nowotworów powiek
Juliet R. Gionfriddo
Ta metoda jest bezpieczna, skuteczna i minimalnie inwazyjna, zazwyczaj nie wymaga też znieczulenia ogólnego. Objaśniamy, jak wykonać zabieg kriochirurgicznego usunięcia guzów powiek u psa.
Kriochirurgia polega na usuwaniu tkanek za pomocą bardzo niskiej temperatury. Metoda ta jest szczególnie przydatna w leczeniu chorób powiek, takich jak nowotwory złośliwe, dwurzędowość rzęs czy rzęsy przemieszczone. W artykule tym opisano zastosowanie kriochirurgii w usuwaniu guzów powiek u psów.
Jak działa kriochirurgia?
Zdrowa tkanka gałki ocznej jest oporna na działanie niskich temperatur ze względu na bardzo dobre ukrwienie. Gęsta sieć naczyń krwionośnych w tej okolicy umożliwia natychmiastowe ogrzanie i dostarczenie niezbędnych substancji odżywczych do tkanek. Tkanka, na którą działa czynnik kriogeniczny, ulega zniszczeniu, gdy wewnątrz komórek wytwarzają się kryształki lodu. Rozległość uszkodzenia zależy od uzyskanej temperatury oraz od szybkości rozmrażania komórek.1,2 Co więcej, samo zamrażanie doprowadza do wtórnego stanu zapalnego, który przyspiesza niszczenie tkanki. Większość guzów powiek wymaga dwóch cykli mrożenie–rozmrażanie. Każdy cykl powinien składać się z dwóch etapów – szybkiego zamrożenia tkanki, po którym następuje powolne rozmrażanie. Taki proces doprowadza do znacznego uszkodzenia guza.
W medycynie wykorzystuje się kilka czynników kriogenicznych, w tym ciekły azot, podtlenek azotu i dwutlenek węgla. Ciekły azot jest najpopularniejszy, najskuteczniejszy i ma najbardziej wszechstronne zastosowanie. Temperatura wrzenia ciekłego azotu wynosi -196°C, dlatego też czynnik ten może natychmiastowo zamrozić tkankę do bardzo niskiej temperatury.
Ciekły azot stosuje się na powierzchnię gałki ocznej za pomocą bawełnianego wacika, rozpylacza lub krioaplikatora. Metoda z użyciem krioaplikatora jest najbezpieczniejsza i najbardziej użyteczna w chirurgii powiek ze względu na precyzję i ogranicz...