XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Sympozjum – problemy behawioralne u psów i kotów
Przyjemniejszy spacer – jak nauczyć psy, żeby NIE wyrywały się, NIE warczały i NIE ciągnęły na smyczy
Wayne Hunthausen
Wśród postanowień noworocznych niejednokrotnie wymienia się podjęcie większej aktywności fizycznej – dotyczy to również spacerów z psami. Częstym problemem jest jednak nadmierna pobudliwość psa na smyczy. W takich przypadkach mało prawdopodobne jest, aby właściciele w programie planowanych ćwiczeń uwzględnili wyprowadzanie swoich podopiecznych. Opisany poniżej krok po kroku plan szkolenia pozwoli pokierować nimi w taki sposób, aby udało im się zapanować nad psami. Dzięki temu wspólne spacery znów staną się przyjemnością.
Pies pani G. o imieniu Bazyl powoli stawał się coraz bardziej otyły. Ważył niemal 5 kg więcej niż ostatnim razem, kiedy go widziałem, i co najmniej o 10 kg za dużo w stosunku do swojej prawidłowej masy ciała. „Bazyl musi zrezygnować z podjadania przekąsek w środku nocy” – powiedziałem jego właścicielce – i, co równie ważne, powinien zażywać więcej ruchu.”
Pani G. sprawiała wrażenie zmieszanej i zmartwionej. „Wiem, że mój pies potrzebuje więcej aktywności fizycznej – odpowiedziała. – I chciałabym częściej zabierać go na spacery. Ale to spory pies i po prostu nie jestem w stanie nad nim zapanować, kiedy jest na smyczy. Cały czas szczeka i ciągnie mnie do wszystkiego, co tylko zobaczy. Wprawia mnie to w zakłopotanie”.
Taka sytuacja dotyczy nie tylko pani G. Nadmierne pobudzenie psów na smyczy to częsty problem, będący przyczyną stresu dla wielu właścicieli. Może on mieć wiele przyczyn, takich jak agresja, lęk, brak dyscypliny, zachowanie mające zapraszać do zabawy oraz niewłaściwe szkolenie. Zazwyczaj udaje się go skutecznie rozwiązać, pod warunkiem że właściciel wykaże się konsekwencją, skorzysta z odpowiednich narzędzi i zastosuje się do zaleceń. Poniżej przedstawiono typowy plan działania, który autor artykułu wykorzystuje w tego typu sytuacjach.
Informacje dotyczące szkolenia
Ćwiczenia opisane w tym artykule mają na celu zdobycie przez właściciela większej kontroli nad swoim psem w czasie spacerów. Powinny też sprawić, że pies, zamiast ciągnąć na smyczy, szczekać i zachowywać się agresywnie lub lękliwie, stanie się spokojny, zrównoważony i cichy. Absolutnie niezbędnym warunkiem jest, by ćwiczenia były wykonywane poniżej progu reakcji psa (patrz: „Progi reakcji” poniżej). W momencie znacznego pobudzenia psy są mniej skłonne do współpracy z właścicielem i trudniej im przyswajać nowe polecenia. Właściciele powinni być tak odprężeni, jak to tylko możliwe, a trening należy potraktować jako formę zabawy ze swoim psem. Jeżeli jedną z form reakcji psa jest agresja, osoba, która wyprowadza go na spacer, ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo innych. Musi więc upewnić się, że smycz bądź szelki są dobrze założone i uniemożliwiają psu nawiązanie fizycznego kontaktu ze znajdującymi się w pobliżu psami oraz ludźmi.