XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Sympozjum – problemy behawioralne u psów i kotów
„Dlaczego moje koty ze sobą walczą?”
Ellen M. Lindell
Koci przyjaciele w ciągu nocy potrafią przeistoczyć się w kocich wrogów, dezorientując zupełnie swoich właścicieli. Pomóż klientom przywrócić pokojową atmosferę w domu, stosując się do opisanych poniżej wskazówek.
Nagły wybuch agresji pomiędzy kotami w domu jest często wstrząsem dla ich właścicieli. Traumatyczne wydarzenie może wywołać agresywne zachowanie u kotów, które dotychczas żyły ze sobą w zgodzie. Jeżeli agresja pojawia się nagle, w pierwszym rzędzie należy dokładnie wypytać właścicieli o wszystkie zmiany w dotychczasowym rozkładzie dnia oraz o wszelkie wydarzenia, które mogły być stresujące dla kota. Wizyta obcej osoby w domu, niewielki remont albo nowe szczenię u sąsiadów tylko pozornie nie mają większego znaczenia. W rzeczywistości są w stanie wywołać znacznego stopnia agresję pomiędzy mieszkającymi razem kotami.
Jeżeli właściciel przychodzi do lecznicy z kotem, który nagle stał się agresywny w stosunku do innego kota, lekarz powinien zbadać zarówno agresora, jak i jego ofiarę pod kątem ewentualnej choroby somatycznej. Zanim u zwierząt ustali się rozpoznanie zaburzeń natury behawioralnej, wskazane może być wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych.
Określenie problemu
Pomiędzy kotami domowymi może występować wiele rodzajów agresji.
Agresja związana ze statusem i agresja terytorialna
Pierwsze objawy agresji związanej ze statusem oraz agresji terytorialnej mogą pojawić się w momencie gdy jeden z kotów przebywających w domu osiągnie dojrzałość socjalną. Zaczyna wtedy stanowić zagrożenie dla kota mieszkającego dotychczas na danym terenie. Dorastający osobnik może bowiem domagać się dostępu do wartościowych zasobów albo zachowywać się agresywnie, próbując wywalczyć dla siebie wyłączność na określone terytorium.
Agresja na tle lękowym
Lękliwy kot może łatwo wejść w rolę ofiary i stać się obiektem ataku. Kiedy zwierzęta wpadną już w cykl „ucieczka–pogoń–ucieczka”, trudno jest go przerwać. Właściciele powinni zapewnić swoim kotom bezpieczny dostęp do odpowiedniej ilości zasobów, takich jak pożywienie, woda oraz kuwety.