XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Gastroenterologia
Wzdęcia u psów – przypadłość czy objaw choroby przewodu pokarmowego?
Ed Kane
Dociekliwość w dochodzeniu przyczyn wzdęć i staranne poszukiwanie rozwiązania tego problemu pomagają uspokoić właściciela, mogą też sprawić, że zwierzę pozostanie w domu.
Claudia Kirk, DVM, DACVN, DACVIM, profesor na University of Tennessee College of Veterinary Medicine, jest właścicielką boksera i buldoga cierpiących na wzdęcia, wie zatem, co czują osoby narażone na nadmierną ilość gazów jelitowych. Epizody oddawania gazów sprawiają, że życie w bliskim kontakcie z takimi zwierzętami staje się niezbyt przyjemne, zwłaszcza jeśli odrażający zapach tych gazów potrafi skutecznie wyludnić pomieszczenie.
Gazy jelitowe są produktem ubocznym fermentacji bakteryjnej. Często powstają wskutek przyczyn o podłożu dietetycznym – obecności w pokarmie wysoce strawnego włókna pokarmowego lub węglowodanów niepodlegających trawieniu, błędów żywieniowych bądź gwałtownej zmiany diety. Profesor Kirk twierdzi też, że pewne rasy są predysponowane do tego zaburzenia. Najczęściej są to boksery, buldogi, boston terriery oraz inne psy ras krótkoczaszkowych.
Aerofagia – tak czy nie?
Profesor Kirk zaobserwowała, że psy o agresywnych lub kompetycyjnych zachowaniach przy jedzeniu, sprzyjających połykaniu powietrza (aerofagii), mają większą ilość gazów jelitowych. Psom, które „rzucają się” na jedzenie, częściej się odbija, można też u nich usłyszeć odgłosy przelewania w jelitach, prawdopodobnie zwiększa się także ilość gazów jelitowych na skutek połykania powietrza. Kirk twierdzi jednak, że sama aerofagia nie stanowi przyczyny oddawania cuchnących gazów jelitowych, tak nieprzyjemnych dla właścicieli psów.
Dottie Laflamme, DVM, PhD, DACVN, specjalista do spraw żywienia zwierząt w Nestlé Purina PetCare w St. Louis, twierdzi, że nie spotkała się z naukowymi dowodami potwierdzającymi tezę o wpływie aerofagii na występowanie wzdęć. Powietrze dostające się do przewodu pokarmowego może powodować odbijanie, ale teoria, że przemieszcza się ono do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, gdzie wywołuje wzdęcia, wymaga dogłębniejszej dyskusji. Według Laflamme „Istnieją dowody na zależność pomiędzy aerofagią a rozszerzeniem żołądka, gazy jelitowe to jednak zupełnie inne zjawisko”.
Jillian Haines, DVM, MS, profesor nadzwyczajny chorób wewnętrznych na Washington State University College of Veterinary Medicine, ma takie samo zdanie. „W jednym badaniu obserwowano psy pod kątem tego, jak szybko zjadały swój posiłek, jak bardzo b...
Częste przyczyny
Najczęstszym pokarmowym źródłem gazów jelitowych są niestrawne węglowodany, w szczególności rozpuszczalne włókno pokarmowe, oraz produkty mięsne o mniejszej strawności. Produkty o dużej zawartości mięsa są szczególnym źródłem cuchnących gazów z uw...